Ve všech HoReCa provozech je třeba uklízet, od toalet, přes kuchyňky až po samotný provoz. Úklid a čistota je často podceňovaná a stává se otázkou až v momentě, kdy je nedostatečná. Přesto je pravidelný úklid nezbytností. Jak docílit toho, aby zaměstnanci uklízeli sami a rádi? Jednoduchým řešením je jim úklid co nejvíce usnadnit.

Kvalitní netkané textilie šetří náklady i nervy

Jedním z hlavních problémů úklidu je nízká hladina trpělivosti. „Jsou to zdánlivé maličkosti, jako špatně savá utěrka, která se při použití trhá, nutnost zajít pro náhradní balení do vedlejší místnosti nebo hrubý materiál, který dře do rukou,“ vypočítává marketingový manažer značky Tork Václav Votruba. „Úklid pomocí nekvalitních materiálů může zabrat až o polovinu více času, právě kvůli těmto drobným komplikacím. Naproti tomu použití chytrých systémů znamená úsporu času i nákladů. Když totiž vypočítáte náklady na úklid, kvalitní pomůcky vyjdou až o polovinu levněji. Není jich třeba tolik, šetří čas pracovníků i náklady na skladování.

Úklid v kuchyni může být efektivní a levný

Stejná situace je při úklidu v restauracích a stravovacích zařízeních. Pravidelný úklid je nezbytnou podmínkou fungování provozu, přesto jej ale zaměstnanci často zanedbávají, protože není hlavní náplní jejich práce. „Čím je úklid komfortnější, tím jej zaměstnanci budou zvládat rychleji a budou spokojenější,“ vysvětluje Votruba. „Když je úklid snadný a příjemný, každý uklízí raději.“

Celkové náklady na provoz

Při nákupy úklidových prostředků se často hledí na jedinou položku: cenu jednoho kusu utěrky nebo ručníku. To ale často neodpovídá ceně za celkový úklid. „Jednovrstvá utěrka nesaje, trhá se, použijete jich třeba tři kusy a stejně nakonec sáhnete po nějaké lepší, se kterou úklid dokončíte,“ vypočítá Votruba. „Přestože její kus stojí pár desítek haléřů, ve výsledku za jedno uklizení zaplatíte více. Nemluvě o tom, že jich musíte nakoupit velké množství, někde jej skladovat, postarat se o likvidaci, odvoz odpadu. Proto jsou naše mírně dražší, ale efektivní systémy pro úklid daleko výhodnější, když se zamyslíte nad celkovými náklady na úklid,“ uzavírá Votruba.

Další informace o úsporných systémech Tork najdete na www.tork.cz