Choceňská mlékárna dělá lidem radost už 90 let. Zatímco ve svých počátcích hýčkala chuťové buňky zákazníků především sýry, mlékem a čerstvým máslem, dnes ji milují hlavně pro lahodná tradiční pomazánková (dříve známá jako pomazánková másla), smetanové jogurty a pomazánky i tvarohy. A přestože mlékárna v průběhu let rostla a její produkty se zabydlovaly v regálech obchodů napříč několika státy, věrna své tradici setrvala po celou dobu existence v rukou českých majitelů.

Náš příběh začíná v polovině října roku 1928. V Kinského velkostatku v Chocni tehdy spustila svůj provoz mlékárna, jejíž počáteční kapacity nebyly nikterak vysoké – pouhých 6 tisíc litrů mléka denně, přičemž skutečný příjem dosahoval zhruba poloviny. Tehdy ještě nikdo nemohl tušit, že o 90 let později bude ona mlékárna denně nakupovat 55 tisíc litrů mléka a 110 tisíc litrů smetany měsíčně.

V roce 1940 čekalo mlékárnu stěhování. Protože Kinského velkostatek přestával rostoucímu provozu stačit, bylo třeba hledat útočiště jinde. A volba padla na novou budovu v Kollárově ulici. Tam přečkala druhou světovou válku, znárodnění komunistickou stranou i následnou privatizaci. Během dražby v roce 1991 mlékárnu získala společnost Zamilk, většinově vlastněná Zemědělsko obchodním družstvem Zálší (ZOD).

Pod vedením nových majitelů začala do té doby zanedbávaná mlékárna opět vzkvétat. Globalizace trhu však postupně nutila majitelé navázat spojenectví s parťákem, který by jim pomohl obstát v konkurenci velkoobchodních společností. Proto v roce 2002 do příběhu vstoupila firma ACCOM, která se chopila kormidla a stala se majoritním vlastníkem. Choceňská mlékárna se tak stala členem velké rodiny ACCOM, ve které jí dělají společnost značky jako Bohušovická mlékárna, Bobík, Kapucín a řada dalších.

Choceňská mlékárna si získala srdce zákazníků především smetanovými jogurty, smetanovými pomazánkami, tradičními pomazánkovými (dříve pomazánková másla) a jemným tvarohem. V současnosti výroba zahrnuje řadu s obchodní značkou “Choceňská mlékárna 1928” a výrobu pro privátní značky některých maloobchodních řetězců.