Chipsy se v Čechách začaly vyrábět před 30 lety navzdory socialismu

autor: | Dub 27, 2012 | Novinky z Gastronomie

Bramborové chipsy se u nás začaly vyrábět v;roce 1982 díky spolupráci národního podniku Zelenina a zemědělského družstva Zeus v;jihočeském Choustníku. Výrobek západního střihu s;názvem Bohemia Chips se stal okamžitě podpultovým hitem. Dnes továrna v Choustníku zpracovává až 60;000 tun brambor ročně. Vyrábí z nich čtyři řady chipsů (Bohemia Chips, Grande, Senza, Tradiční české brambůrky). Spotřebitelé mohou vybírat z;dvaceti šesti variant různých tvarů a příchutí. Značka Bohemia si dlouhodobě drží nejvyšší podíl na trhu, vysokou oblibu u spotřebitelů a významně se podílí na podpoře českého zemědělství.

;

Bramborové chipsy se v;Čechách začaly vyrábět v;roce 1982. Tato myšlenka, na tehdejší dobu dosti netradiční, napadla Františka Jaroše, zaměstnance národního podniku Zelenina. Cílem bylo lépe komerčně využít potenciál jihočeských úrodných polí. V;té době šlo o poměrně odvážný počin. První sadba nových brambor, vhodných pro výrobu západem inspirovaných chipsů, byla do Čech přivezena ze zahraničí v;podstatě ilegálně.

;

Výrobní linka na zpracování brambor byla instalována v;tehdejším zemědělském družstvu Zeus v;Choustníku u Tábora. Výrobna produkovala okolo 200 kg chipsů za hodinu (to je méně než 1/10 dnešní kapacity). Novinka s;názvem Bohemia Chips v červenožlutém obalu s;okénkem se prodávala v obchodech Ovoce – Zelenina. Chipsy se staly okamžitě hitem. K;dostání byly prakticky jen před Vánoci a šlo o;podpultové zboží.

;

Obchodní úspěchy, spolehlivé zázemí a podpora českých pěstitelů brambor umožnily provozu další rozvoj i po sametové revoluci. Po rozsáhlých investicích a;modernizaci závodu v;letech 1992 a 1997, začala skutečná expanze výroby. Značka Bohemia podstatně rozšířila své portfolio, nyní vyrábí na třech linkách čtyři řady chipsů (Bohemia, Grande, Senza, Tradiční české brambůrky) různých tvarů a příchutí, zákazníci mohou vybírat mezi dvaceti šesti variantami.

;

Značka Bohemia si od počátku zakládá na kvalitě vstupních surovin – brambor. Je;aktivním členem Bramborářského svazu a spolupracuje s;více než 40 dodavateli brambor nejen z;jižních Čech, ale také Vysočiny a jižní Moravy. Roční objem zpracování brambor převážně od českých zemědělců dosahuje 60 000 tun. Denně se zpracuje až;150;tun a vyrobí 450;000 ks balení Bohemia Chips.

;

Bohemia Chips pro své fanoušky připravila k;třiceti letům značky narozeninovou akci. Všechny Bohemia Chips (77 g) se budou během dubna prodávat ve spolupracujících řetězcích za sníženou cenu. Hledejte sáčky označené speciální narozeninovou nálepkou.