Začněte s plánováním letní dovolené už nyní v zimě. Inspirací pro cestu do blízkých i vzdálených krajin vám mohou být šumivá vína z prestižních evropských vinařství. Všechna jsou typická pro zajímavé regiony, které nadchnou nejen milovníky kvalitního pití.

Francie

„Nejznámějším šumivým vínem je pravé šampaňské, které může být vyráběno pouze ve francouzské oblasti Champagne-Ardenne a typicky z odrůd Chardonnay, Pinot Noir a Pinot Meunier,“ vysvětluje David Král, dvojnásobný vítěz soutěže BOHEMIA SEKT Trophée sommelier ČR. Tento proslulý typ vína kvasí přímo v lahvi, svou popularitu získal převážně v první polovině 19. století a nyní nesmí chybět v žádné špičkové restauraci a ve sklenkách skutečných znalců. Vhodným příkladem je šampaňský dům Alfred Gratien ze severofrancouzského města Épernay, ležícího na řece Marně. Kromě vinařských cílů zde můžete navštívit kupříkladu divadlo Gabrielle Dorziat z roku 1898, inspirované pompézním stylem krále Ludvíka XV. V červenci pak vaší pozornosti nesmí ujít festival Voi(x)là l’été, který oslavuje lidský hlas ve všech jeho formách – zpěvem, čtením, recitací, to vše v parcích, ulicích i zahradách.

Tip: Alfred Gratien Cuvée Paradis

Toto špičkové šampaňské, které leží na kalech dlouhých osm let, pochází ze severofrancouzského města Épernay a jeho cuvée je složeno z odrůd Chardonnay a Pinot Noir. Vyznačuje se světle žlutou barvou a pomalým perlením jemných bublinek. V jeho vůni se snoubí tóny citronové trávy a bílých květů, chuť postupuje přes minerální a mořské aroma k tónům bílého pepře a citronu.

Doporučená cena: 2299 Kč

Španělsko

Stejným způsobem jako šampaňské vzniká také španělská cava, šumivé víno s označením původu, na jehož kvalitu a výrobní postupy jsou kladeny podobně přísné nároky. Jejím domovem je katalánská oblast Penedès v provinciích Barcelona a Tarragona. „I díky cavě je Španělsko třetím největším vývozcem šumivých vín na světě,“ upozorňuje David Král. V tomto regionu, proslulém skvělou gastronomií i vinařskou turistikou, se určitě vyplatí vyrazit na cyklovýlet po různých vinařstvích. Místní specialitou jsou pak lidské věže, které zdatní jedinci tvoří svými vlastními těly na různých festivalech. Tato tradice byla dokonce zařazena do seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO.

Tip: Cavas Hill Cuvée Panot Reserva

Vynikající španělská cava v kondici brut. Je vyráběna tradiční metodou kvašení v lahvi, nabídne intenzivně ovocnou chuť s pěknou kyselinkou, díky níž působí velmi čerstvě a svěže. Název Panot odkazuje na tradiční dlaždice geometrických tvarů, které navrhl slavný architekt Antoni Gaudí v roce 1904. Narazíte na ně nejen v ulicích Barcelony, ale také ve sklepích vinařství Cavas Hill.

Doporučená cena: 290 Kč

Itálie

Z Itálie pochází tradiční prosecco. Tento typ šumivého vína z regionu Veneto je vyráběn z odrůdy vinné révy Glera. „Prosecco je tradičně servírováno jako aperitiv, ale může také sloužit jako základ osvěžujících koktejlů Hugo, Spritz, Bellini a dalších,“ říká David Král. Jeho rodištěm je údolí okolo historického města Valdobbiadene, které láká k projížďkám na e-kolech, návštěvám historických kostelů s vysokými věžemi, nebo třeba k akční zábavě v lanovém parku Pianezze Avventura.

Tip: Mionetto Cartizze DOCG

Špičkové Prosecco nejvyšší apelace DOCG. Disponuje velkolepým a mnohotvárným aroma a svůdnými tóny jablka, hrušky a glazovaných mandlí. Zaujme svou svěží a dobře vyváženou chutí, stejně tak zlatavou barvou i jemným intenzivním perlením. Slovo Cartizze v názvu značí, že hrozny pro toto šumivé víno pochází ze stejnojmenného kopce, na kterém se nachází ty nejlepší vinice s révou odrůdy Glera.

Doporučená cena: 450 Kč

Německo

Sekt Fürst von Metternich Prestige-Cuvée Riesling vás přenese na panství knížete Metternicha, které se nachází ve spolkové zemi Hesensko v okolí historického zámku Johannisberg. Vydejte se na něj koncem června a navštivte populární hudební festival Rheingau Musik Festival, jehož koncerty se konají nejen přímo v zámku, ale také na dalších památkách v okolí. Vidět a slyšet můžete například nejstarší funkční varhany v Německu, které se nachází v gotickém kostele v nedalekém městečku Kiedrich.

Tip: Fürst von Metternich Prestige-Cuvée Riesling

Sekt je vyráběn tradiční metodou pouze v malém počtu lahví. Je vyroben výhradně z vybraných hroznů ryzlinku sklizených na viničních tratích vinařství Schloss Johannisberg. Vyznačuje se světle žlutou barvou s jemně zelenými odlesky a jemným dlouhotrvajícím perlením. Svým aroma připomene broskve a mirabelky. Chuť sektu je svěží a ovocná, s minerálními tóny a uhlazenou kyselinkou .

Doporučená cena: 345 Kč

Slovensko

Naši východní sousedé mají velkou tradici ve výrobě sektů, právě Hubert Sekt J.E. se stal prvním místem v Evropě mimo Francii, kde se začalo s výrobou šumivého vína podle originálního francouzského receptu. Sídlí v Seredi v Trnavském kraji, kde můžete navštívit třeba kaštel, vzniklý přestavbou Šintavského hradu, nebo kostel Jana Křtitele z roku 1781, nesoucí prvky barokního i klasicistního slohu.

Tip: Johann E. Hubert Extra Dry

Sekt vyrobený tradiční metodou Champagne. Jeho harmonická chuť vzniká spojením odrůd Rulandské bílé a Veltlínské zelené, které jsou charakteristické svými citrusovými, lipovými a mandlovými akcenty.

Doporučená cena: 399 Kč

Česká republika

Nesmíme zapomenout ani na český sekt, který svou kvalitou ohromil poroty prestižních vinařských soutěží po celém světě. Nejznámějším českým výrobcem šumivých vín je společnost BOHEMIA SEKT, sídlící ve Starém Plzenci nedaleko Plzně. Kromě řady přírodních památek v okolí města zde stojí za pozornost slovanské hradiště Hůrka, které bylo až do 13. století střediskem správy celých západních Čech. Skvělý výlet si užijete na nedaleké zřícenině gotického hradu Radyně, založeného roku 1356 Karlem IV.

Tip: Bohemia Sekt Prestige Chardonnay

Jednoodrůdový sekt ze Starého Plzence má elegantní vůni s bohatým aroma citrusového a sadového ovoce s jemnými tóny bílých květů.  Jeho chuť je šťavnatá a medově hebká, připomíná sušené ovoce. Bohemia Sekt Prestige Chardonnay získalo ocenění na více než třiceti tuzemských i zahraničních soutěžích.

Doporučená cena:  239 Kč

Všechny tyto druhy evropského šumivého vína můžete ochutnat v rámci kolekce Perly Evropy, která je nyní k dispozici na www.osobnivinoteka.cz.

Text i foto: ADison