Vítězem devátého ročníku soutěže a tedy Českou biopotravinou roku 2010 byl vyhlášen Kančí biolovečák z Biofarmy Sasov Josefa Sklenáře. Odborná porota vítěze vybrala z dalších 42 nominovaných biopotravin.;

Kančí biolovečák je trvanlivý fermentovaný salám nejvyšší kvality, jehož trvanlivost je docílena sušením a fermentací za použití startovacích kultur. Je vyroben pouze z biomasa a biokoření, jako přirozený konzervant je použita mořská sůl, biolovečák je proto bezlepkový. Štanglička salámu má hmotnost 400 gramů a trvanlivost je jeden měsíc od data výroby. Při výrobě se používá maso nekastrovaných kanečků z ekologického chovu prasat na biofarmě Sasov na Vysočině.

Maso pro přípravu salámu je bouráno přímo na vlastních jatkách Biofarmy Sasov, výroba probíhá v Kostelci u Jihlavy, pouhých 10 km od farmy. „Výborný chuť, novátorský přístup a maximální šetrnost ke zvířatům,“ shrnul rozhodnutí odborné porty její předseda Pavel Maurer.

„Na bio jarmarcích, dožínkách a farmářských trzích se po lovečáku vždy jen zapráší. Dokonce mnozí po ochutnání prohlašují, že jim chutná víc než biouherák, a zkupují lovečáky po několika štanglích domů do svých spíží“, říká Josef Sklenář, ekologický zemědělec z Biofarmy Sasov.

Josef Sklenář se jako jediný v historii soutěže může pochlubit dvěma vítězstvími. V roce 2004 se Českou biopotravina roku stal jeho Biouherák.

Vítězové produktových kategorií:
I v letošním roce byly kromě hlavní ceny vyhlášeni vítězové jednotlivých produktových kategorií:

Vítězem kategorie mléko a mléčné výrobky se stal:

Jogurt bílý 3 % z Mlékárny Valašské Meziříčí, vyráběný pro maloobchodní značku „naše bio“.

Nejlépe hodnoceným v kategorii mlýnské a pekárenské výrobky byl:

Chléb pšenično-žitný cereální s Nopalem BIO z biopekárny Country Life s.r.o.

Porotce velmi zaujala a vítězem kategorie výrobky z ovoce a zeleniny se stala: Hrušková bioláda od Hany Němcové z rodinné farmy Koldokol.

Kategorii biovýrobky pro gastronomii vyhrála:

společnost Extrudo Bečice s.r.o. s výrobkem Bio Lívance.

S velkým napětím byly očekávány výsledky v nově otevřené kategorii vína z ekologických hroznů. Vítězem se stala:

Malverína pozdní sběr 2007, suché, z produkce společnosti Vinselekt Michlovský.

;

Redakce Gastro&Hotel