Česká republika bude hostit druhý ročník světové soutěže ledových a slámových vín ICE WINE DU MONDE

autor: | Srp 28, 2012 | Novinky z Gastronomie

Sto soutěžních vzorků z;devíti zemí světa, exkluzivní obsazení mezinárodní jury, odborné programy, zábava pro veřejnost bohatší o hudební lahůdky z;obou stran řeky Moravy. Open Air festival, muzikál, slovenská Lúčnica a mnoho dalšího slibují organizátoři letošního dostaveníčka odborníků a příznivců ledových a slámových vín. Soutěž a bohatý doprovodný program zakotvily na místě své loňské premiéry v;Lednicko-valtickém areálu. Stěžejní aktivity se odehrají přímo v;zámku Lednice a v;přilehlých exteriérech.;

Organizátorem a zadavatelem soutěže je Česká centrála cestovního ruchu – CzechTourism, odborným garantem projektu je Státní zemědělská a potravinářská inspekce s;podporou MMR ČR a MZ ČR, Národního vinařského centra, Vinařského fondu ČR, Centrály cestovního ruchu Jižní Morava, starostů obce Lednice a města Valtice. Postu prezidenta soutěže se opět ujal Jakub Šebesta, ústřední ředitel Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Partnery soutěže jsou Bohemia Sekt, vinařství Malý vinař, Chateau Lednice, Winterhalter gastronom, s.r.o., Asociace hotelů a restaurací ČR, NPÚ, voda Aktivant, Xococlub.

Podle prezidenta soutěže Jakuba Šebesty se letos přihlásilo 97 vzorků ledových a slámových vín nejen z;Evropy (tradičně Česko, Německo, Rakousko, Švýcarsko, Slovensko, Chorvatsko, Slovinsko, Moldávie), ale také z;Kanady. „O existenci soutěže se zkrátka začíná v;odborných kruzích hovořit s;respektem a fakt, že se do ní přihlásilo tolik soutěžních vzorků, je toho jasným důkazem,“ říká odborný garant soutěže Pavel Krška, ředitel Národního vinařského centra.;

V;reprezentačních prostorách zámku Lednice zasedne ve dnech 31. 8 a 1. 9. 2012 hodnotící komise, složená z;renomovaných vinařských odborníků včetně zástupce světové vinařské organizace (OIV), Jean – Claude Rufa. Kromě pracovních povinností bude pro odborníky připravena návštěva unikátní expozice „Víno napříč staletími“ v;prostorách zámku Mikulov.

V;pátek večer (31. 8.) se v;přírodním amfiteátru zámeckého parku ve Valticích uskuteční;
vystoupení slovenského folklorního souboru Lúčnica. Toto představení je přístupno zdarma široké veřejnosti.

Pro širokou veřejnost bude na sobotu a neděli (1. – 2. září 2012 vždy od 10:00 do 17:00 hodin) připraven další doprovodný program na Čestném nádvoří a v;přilehlém plenéru zámeckého parku v;Lednici.

Návštěvníci se mohou těšit na zábavné divadelní, soutěžní a hudební programy pro celou rodinu. Oproti loňskému ročníku bude program, obohacen o veřejnou ochutnávku soutěžních vín, v;rámci které se účastníci mohou stát hodnotiteli. Svou volbou podpoří svého favorita a zároveň se tak zúčastní losování o víkendové pobyty v;hotelových zařízeních v;turisticky atraktivních destinacích. Novinkou programu budou též ukázky snoubení gastronomie s;vínem a ochutnávky specialit regionální kuchyně.

V;programu vystoupí například: Vlasta Horvát se svojí skupinou, Roman Vojtek, „folklorně – rocková“ skupina Medicimbal, divadelní spolek Řád červených nosů, Divadlo Lídy Trnkové, divadelně – šermířské sdružení Dimas, Flow Of Voices se sólistou Petrem Ševčíkem.

Vstup na Open Air Festival je po oba dny zdarma!

Vína, která dosáhnou nejvyšší požadované kvality, budou oceněna v;rámci sobotního slavnostního galavečera na zámku Lednice.;

Podle informací generálního ředitele agentury CzechTourism Rostislava Vondrušky se agentuře jako organizátorovi celé akce podařilo pro soutěž získat opět podporu a záštity celé řady osobností z;oblasti politického a společenského života, například předsedkyně poslanecké sněmovny PČR Miroslavy Němcové, záštitu ministra pro místní rozvoj Kamila Jankovského, ministra zemědělství Petra Bendla, a v;neposlední řadě záštitu hejtmana Jihomoravského kraje Michala Haška.

„Tato, pro Česko zcela ojedinělá událost, určitě poslouží k;propagaci naší republiky a především turistického regionu Jižní Morava v;rámci příjezdového cestovního ruchu. Máme příznivé zpětné vazby ve formě monitoringu mediálních ohlasů na tuto soutěž ve světě.“, říká Vondruška a dodává: „Stejnou pozornost laické veřejnosti si soutěž získává také z;pohledu domácího cestovního ruchu. Do Lednicko-valtického areálu se zrovna tak jako loni sjedou návštěvníci nejen z;jižní Moravy, ale také z;jižních a středních Čech, z Prahy a ze sousedních západoslovenských regionů a z;Bratislavy.“;