ČESKÁ FIRMA VYMYSLELA NOVÝ PATENT – instantní nealkoholický svařák

autor: | Lis 22, 2011 | Novinky z Gastronomie

Česká firma ASP CZECH s.r.o. přichází v těchto dnech na tuzemský trh se svým patentem;- instantním, nealkoholickým svařákem vyrobeným z;dealkoholizovaného francouzského vína a červených hroznů. Jde o první produkt svého druhu vůbec. Podobný nápoj podle Úřadu průmyslového vlastnictví dosud neexistoval. Nový nápoj se na trhu objeví pod jménem Vinny – Horký francouz. Distribuován bude do velkoobchodů, automatů na kávu, restaurací, kaváren, cukráren, zimních rekreačních a sportovních středisek na čerpací stanice, i do jídelních vozů Českých drah.

Svařák Vinny – Horký francouz je patentem tuzemské firmy ASP CZECH s.r.o., která se specializuje na výrobu zdravé výživy. Ta svou novinku vyvíjela asi rok. Nejvíce času jí zabralo hledání způsobu, jak červené víno a hrozny co nejšetrněji přeměnit na sypkou směs. Nakonec zvítězila metoda sušení na mrazu tzv. lyofilizace. Díky ní si víno i hrozny zachovávají asi 90% svých charakteristik a nutričních složek. „Zpracování vína a hroznů do sypké směsi je poměrně obtížné. Nikdo se o to zatím moc nepokoušel, a tak se nebylo od čeho odrazit. V;našem oboru navíc nepoužíváme žádné konzervanty ani umělá barviva, takže to bylo o to těžší,“ ;říká Stanislav Pilař, spolumajitel ASP CZECH s.r.o.; ;

Víno i hrozny, které jsou základem nového patentu, nakupuje výrobce přímo ve Francii, v;tamní vinařské oblasti Bordeaux. Proto mj. získal nový svařák Vinny svůj přídomek „Horký francouz“. Výrobce věří, že se svým patentem osloví především lidi, kteří nemají rádi alkohol nebo si klasické svařené víno dát nemohou (např. řidiči). Určen je však i pro nastávající nebo kojící maminky. Nealkoholický svařák už posoudili odborníci na zdravou výživu a nemají proti němu výhrady. „Musím se přiznat, že myšlenka nealkoholického svařáku v;instantní podobě mě zaujala, přesto jsem k;ní byl zprvu trochu skeptický. Složení výrobku je však naprosto v;pořádku. Obsahuje dokonce flavonoidy , které běžně najdete právě v;červeném víně a díky kterým červená vína pozitivně působí jako prevence kardiovaskulárních chorob a rakoviny plic,“ říká Ing. Radovan Vytlačil nezávislý výživový poradce, který novinku analyzoval.

Vinny – Horký francouz bude dodáván na trh od listopadu a to v;několika příchutích. Kromě základní chutě clasic se v distribuci objeví také hruška, brusinka a švestka. „O náš svařák je mezi obchodníky poměrně veliký zájem a to nejen v;České republice. Pozitivní ohlasy máme i ze Slovenska,;Polska nebo třeba;Itálie, kde bude náš Vinny zřejmě distribuován také,“ dodává Stanislav Pilař.

Firma ASP CZECH s.r.o. se dlouhodobě specializuje na výrobu a distribuci výrobků zdravé výživy a doplňků stravy určených k;prevenci proti civilizačním chorobám. Spolupracuje při tom s;předními českými lékaři a odborníky na zdravou výživu.

;

Více informací naleznete na webech: www.vinny.cz a www.aspczech.cz