Češi letos více cestovali, nejvíce za poznáním

autor: | Lis 12, 2012 | Novinky z Gastronomie

V létě do hromadných ubytovacích zařízení (HUZ) přijelo 2,5 milionu domácích turistů, což bylo o 8,9 procenta více než ve stejném období předchozího roku, informoval Český statistický úřad (ČSÚ). Během letošní letní sezony byli turisté nejspokojenější na Šumavě, Plzeňsku a Jižní Moravě. Vyplývá to z výsledků výzkumu agentury CzechTourism.

Letní etapa výzkumu „Sběr informací – domácí cestovní ruch“ zaznamenala nárůst u středně dlouhých pobytů. Střední délku pobytu uvedlo 47 procent dotázaných turistů, což bylo o čtyři procentní body více než v minulé sezoně. Češi ve srovnání s minulými roky více cestovali za cykloturistikou a relaxačními pobyty. Zájem o poznávací turistiku sice mírně poklesl, přesto však zůstává s velkým náskokem nejoblíbenější aktivitou při letní dovolené – uvádí ji 54 procent respondentů. Mezi další oblíbené aktivity patří pěší turistika, cykloturistika, koupání a vodní sporty.
Jedním z nejvýznamnějších zjištění výzkumu je obecně rostoucí spokojenost se službami v regionech,“ uvedl Rostislav Vondruška, generální ředitel agentury CzechTourism.
Výzkum také zjišťoval, které faktory nejvíce ovlivňují rozhodování českých turistů při výběru destinace. Výsledky potvrdily rostoucí význam osobního doporučení – jako hlavní důvod k návštěvě ho uvedlo 26 procent respondentů. Hlavním zdrojem informací o destinaci zůstává internet, který uvedlo 52 procent dotázaných.
Vzhledem k letošnímu dvacátému výročí zápisu první české památky na seznam UNESCO se výzkum zaměřil také na znalost a oblibu památek UNESCO mezi českými turisty. Nejčastěji si lidé vybavovali Prahu a Český Krumlov, tato místa byla také nejnavštěvovanější.
Od počátku roku do konce třetího čtvrtletí přijelo do HUZ 5,4 milionu domácích turistů, což bylo o 6,9 procenta více než ve stejném období předchozího roku. Domácí turisté uskutečnili od počátku roku 16,3 milionu přenocování, což bylo o 2,7 procenta více než ve stejném období předchozího roku. Letošní sezona byla úspěšná především pro majitele kempů. Ve třetím čtvrtletí zaznamenali jejich provozovatelé meziroční nárůst příjezdů o 18,5 procenta.
Vzrostl i počet zahraničních turistů, kterých do HUZ od počátku roku přijelo 5,6 milionu, což bylo o 8,7 procenta a více než ve stejném období předchozího roku.
Výzkum „Sběr informací – domácí cestovní ruch“ mapuje návštěvnost jednotlivých turistických oblastí a regionů České republiky a zaměřuje se na zjištění skladby návštěvníků, způsob trávení volného času, jejich spokojenost s nabídkou cestovního ruchu, vybavením regionu, kvalitou poskytovaných služeb a zájem region v budoucnu opět navštívit. Projekt je realizován od roku 2010 do roku 2014 vždy ve dvou vlnách ročně (zimní a letní). Vyhodnocení jednotlivých vln je pravidelně zveřejňováno na webových stránkách http://monitoring.czechtourism.cz . Projekt výzkumu zaměřeného na domácí cestovní ruch je financován z fondu Evropské unie Integrovaného operačního programu: IOP č. 01358 Sběr informací – domácí cestovní ruch – Česká republika a IOP č. 01360 Sběr informací – domácí cestovní ruch – Česká republika – Praha.