Milovníci čaje se v těchto dnech těší na dodávku prvních, jarních sklizní čajů vypěstovaných v podhůří Himálaje.

Tak zvané šampaňské mezi čaji pochází z indického města Darjeeling. Brány všech 83 tamějších čajových plantáží však před několika dny obsadili příznivci politického hnutí Gurkhů, které požaduje odtržení oblasti od Západního Bengálska. Povstalci zablokovali vývoz právě sklizeného čaje, na který čekají také čeští prodejci, čajovny a tisíce jejich zákazníků. První lístky nejžádanějšího černého čaje na světě byly letos v indickém Darjeelingu posbírány v pátek 4. března.

Majitelé čajových zahrad tak zahájili čajovou událost roku – první sklizně. „Ručně sbíraný čaj z prvních sklizní se hodnotí jako chuťově nejbohatší, je to takové svatomartinské mezi čaji. Skládá se z takzvaných tipsů – jednoho právě rozvitého lístku, jednoho napůl rozvitého a pupenu,“ vysvětluje výjimečnost prvních sklizní Daniel Klásek, který se specializuje na dovoz čajů z darjeelingské oblasti.

Z jarní sklizně obvykle vzejdou pouhé 2 miliony kilogramů čaje, jejichž cena se pohybuje mezi 200 až 500 Kč za 100 gramů. Stejně jako odběratelé v Německu, Japonsku a USA, kteří berou největší podíl darjeelingských čajů, také Klásek sleduje politickou situaci na severu Západního Bengálska s obavami.

Pro svůj brněnský obchod odtud dováží čaj již osm let. Právě letošní sklizeň měla být díky příznivému počasí výjimečná, vzorků se však letos poprvé nedočkal.“Darjeelingské čajové zahrady jsem naposledy navštívil loni v dubnu, kdy jsem osobně vybral čaje ze zahrad Goomtee, Jungpana a Tukdah. Už tehdy bylo patrné, že gurkhské hnutí za nezávislost sílí. Překvapily mě všudypřítomné nápisy: Welcome to Gorgkhaland,“ vzpomíná Klásek.

Nepálský kmen Gurkhů již více než třicet let usiluje o odtržení od Západního Bengálska a utvoření nezávislého státu v rámci Indie. Jejich strana Gorkha Janmukti Morcha se hlásí ke Ghándího odkazu nenásilí, a proto se uchýlila k protestům, jako jsou hladovky, stávky nebo blokády. Letos se stal rukojmím právě čaj – surovina, z jejíž produkce a vývozu žije většina zdejších obyvatel. „Na čajových plantážích a zahradáchv oblastech Darjeeling, Terai a Dooars je zaměstnáno přes dvě stě tisíc lidí.

Gurkhové začali požadovat navýšení platů o více než sto procent. Osud letošního čaje proto nyní závisí na jednáních mezi unií plantážníků a odbory, k nimž má dojít koncem týdne. Pevně doufáme, že se dohodnou,“ doplnil Klásek, který o aktuálním vývoji informuje na svém blogu. Zprávy Klásek dostává přímo od majitelů čajových zahrad. „Komunikujeme zejména s panem Ajayem Kichluem, ředitelem společnosti Chamong Tee Exports, a také sledujeme indické noviny The Telegraph,“ uvádí.

Majitelé čajových zahrad se obávají, že odběratelé začnou čaj brzy kupovat jinde, například v blízkém Nepálu. Pokud by se jim letos nepodařilo žádný čaj prodat, mnohé zahrady by pravděpodobně zkrachovaly. „To by zasadilo velkou ránu nejen tamější ekonomice, která je závislá na produkci čaje, ale také všem milovníkům čaje na celém světě, kteří černé čaje z himálajského podhůří považují za opravdový klenot,“ uzavírá Klásek.

Redakce Gastro&Hotel