K létu neodmyslitelně patří koktejly, ať už ty alkoholické nebo nealkoholické. My se dnes zaměříme na koktejly z čaje, kterými můžete mile překvapit své hosty.

Poslední dobou stále více barmanů (a nejen u nás) začíná za barem pracovat s čajem, což je důkazem toho, že popularita čajových koktejlů rok od roku stoupá. Lidé se už nespokojí s klasickými alko či nealko koktejly, chtějí si vychutnávat mnohostrannost, kterou jim čajové koktejly nabízejí. Kromě toho mohou koktejly s čajem zajímavě osvěžit nabídku míchaných nápojů a přilákat do podniku nové hosty.

Jak je správně připravit?

Při přípravě čajových koktejlů je možné využít celou škálu čajů – černé, zelené a bílé. Můžeme je připravovat buď přímo ve sklence, v šejkru nebo v míchací sklenici. Vždy je základem dobrý, silný čaj, buď čerstvě připravený, nebo vychlazený, který by si měl zachovat svoji výraznou chuť i po naředění. Dokonce ani vyluhované čajové lístky nepřijdou nazmar, ale mohou naopak zpestřit chuť koktejlu. Ať už se ale jedná o alkoholický nebo nealkoholický koktejl, měl by v něm dominovat hlavně čaj, ostatní ingredience slouží k jeho podpoře a dochucení.

Nekonečná rozmanitost

Koktejly z čaje mohou být horké i studené, alkoholické i nealkoholické. Podle chuti pak můžeme volit od lehce ovocných až po vyloženě pikantní koktejly vhodné k večernímu popíjení. Těch variant je skutečně mnoho, i zde však platí, že zkušenost barmana je pro závěrečný výsledek velmi důležitá.

Grapefruitový sen

Ingredience:

  • 200 g cukru
  • 400 ml grapefruitového džusu
  • 120 ml zeleného čaje vychlazeného
  • 80 ml citronové šťávy
  • kostky ledu
  • 2 ̶ 3 hrsti kuliček bílého hroznového vína
  • sodovka na dolití

Postup:

Cukr zalijeme 400 ml vody a na mírném ohni vaříme, dokud se cukr nerozpustí. Odstavíme z ohně a necháme úplně vyhladnout. Poté smícháme s džusem, zeleným čajem i citronovou šťávou. Do čtyř vyšších sklenic dáme kostky ledu, kuličky hroznového vína a do poloviny nalijeme ochucený čaj a dolijeme sodovkou.

Čajové Mojito

Ingredience:

  • 10 snítků čerstvé máty
  • 2 limetky
  • 3-4 lžíce čaje s lístky oolongu (dá se použít i méně oxidovaný čaj)
  • 3-4 snítky čerstvé meduňky
  • cukr na dochucení

Postup:

Do džbánu nalijeme 2 litry vody, přidáme čaj, snítky máty, 2 limetky nakrájené na měsíčky a meduňku. Celý nálev necháme minimálně 4 hodiny odležet (ideálně přes noc). Podáváme ve vysokých sklenicích s ledem a podle chuti dosladíme. Zdobíme čerstvou mátou a limetkou.

Tipy k receptu:

  • Cukr se v chladné vodě špatně rozpouští. K jednoduššímu doslazení doporučujeme rozpustit cukr v 10 ml vroucí vody a následně dolít do Mojita.
  • Z ledového čaje lze snadno udělat i alkoholické Mojito, stačí pouze přidat malého panáka bílého kubánského rumu.
  • Pokud nemáte rádi chuť máty, můžete ji dát pouze v malém množství, aby nápoj „osvěžila“ a dát více meduňky.

Zeptali jsme se…

Barman Martin Baťha provozuje vlastní cocktail catering, čaj vnímá jako osvěžující ingredienci, nazývá jej parfémem koktejlů.

Jak správně připravit čajový koktejl?

Přístupů jak připravit čajový koktejl je hned několik. První z nich je předpřipravit samotný čaj čili nechat lístky čaje nebo sypaný čaj louhovat v horké vodě, vychladit a poté studený hotový čaj použít do koktejlu jako jednu z ingrediencí. Druhá varianta je nechat louhovat čaj přímo v destilátu nebo likéru, který pak použijete na přípravu koktejlu. Osobně používám různě ochucený sypaný čaj. Nabídka je široká a fantazii se meze nekladou.

Jaký je ideální poměr čajových lístků a vody?

To záleží také na tom, kolik koktejlů plánujete z připraveného čaje namíchat. Většinou následuji doporučený poměr čaje k vodě, jenž je napsaný na etiketě sypaného čaje. Je to opravdu individuální. Záleží na tom, zdali budete koktejl z čaje jen ochutnávat v řádu jednoho drinku, nebo jestli budete připravovat vice koktejlů pro větší oslavu.

Co může zkazit výsledný dojem z čajového koktejlu?

Všiml jsem si, že v anatomii koktejlu je čaj spíše zjemňujícím prvkem. Spíše chuť drinku podtrhne. Je to takový parfém koktejlu. Tudíž lze s čajem velmi experimentovat, protože jen tak nepřehluší další ingredience.

Jaké koktejly z čaje nejvíce chutnají vašim hostům?

Velmi populární jsou různé punče, právě punče jsou důkazem toho, že čaj byl součástí koktejlů odedávna. Svědčí o tom i samotná definice slova punč. V překladu to totiž znamená pět, tedy pět základních ingrediencí obsahující punč. Těmi jsou destilát, cukr, citron, voda a čaj nebo koření. Další inspirací pro čtenáře na teplé dny může být tříletý rum Havana Club, louhovaný čajem ochuceným lesními plody, a z něj pak vytvořit např. Mojito.

Nejsou čajové koktejly jen módní záležitost?

Myslím, že ne. Čaj už se nějaký ten pátek do drinků používá. Je to osvěžující ingredience, která se hodí jak do studených, tak do teplých koktejlů, a to jak alkoholických, tak i nealkoholických. Jsou rozmanité, od kořeněných masala chai přes matchu, ovocné, až po jemné květinové zelené čaje, např. jasmín, květy růží. V extrémním případě, jakým je molekulární mixologie, můžeme použít sypaný čaj k uzení koktejlu. Stačí použit udicí pistoly (tzv. smoking gun). Dokonce se už pořádají barmanské soutěže s hlavním úkolem zapojit do hry čaj.

Jaký koktejl z čaje jste si pro nás připravil?

Pro čtenáře jsem si připravil koktejl jednoho mého kolegy barmana Jamie Boudreau z USA, který zde v minulosti vedl odborný seminář, a jehož koktejl moc všem chutnal. Nejde o nijak komplikovaný drink. Jak se říká, v jednoduchosti je krása. Jedná se o osvěžující sladkokyselý koktejl, který se do horkých jarních a letních dní skvěle hodí.

Chamomile sour

Ingredience:

  • 60 ml Chamomile Scotch whisky (heřmánkem louhovaná whisky Chivas Regal)*
  • 20 ml čerstvé citronové šťávy
  • 15 ml cukrového sirupu
  • bílek z jednoho vejce

Postup:

Protřepeme v šejkru a scedíme do vychlazené koktejlky. Ozdobíme sušenými květy heřmánku. Heřmánkový čaj necháme louhovat ve whisky cca tři dny, každý den kontrolujeme chuť, následně whisky přefiltrujeme, např. přes gázu, a zbavíme whisky heřmánkového čaje.

Redakce Gastro&Hotel