Doba, kdy byla nejdůležitější pořizovací cena, je dávno pryč. Právě snižování spotřeby energií, detergentů a vody se stává hnacím motorem vývoje nových spotřebičů. Na druhou stranu je potřeba se vyhnout kompromisům, které v zájmu úspor energií způsobí nedokonale umyté nádobí či dokonce nevyhoví hygienickým normám.

Kdy přijde průlomová inovace?

Pojďme se podívat, kde lze předpokládat vylepšení současných myček a čeho bychom se mohli v blízké budoucnosti dočkat. Současné špičkové modely nabízejí využití rekuperace pomocí výměníku tepla, který dokáže využít teplo z odpadní teplé vody k ohřevu vstupní studené vody. Poslední modely myček mají efektivnější čerpadla a lepší filtrační technologie, které umožňují při snižovaní energetické náročnosti zlepšit mycí výsledky a použít vodu pro mytí opakovaně. Kromě čerpadel je důležitý i tvar oplachovacích trysek a ramen, které umožní redukovat množství vody na oplachování i mycí cyklus. Lepší tepelná izolace zamezuje tepelným ztrátám a snižuje energetickou náročnost ohřevu. Zvýšená teplená izolace myček má i pozitivní vliv na snižování hluku v pracovním prostoru kuchyně. V případě barových myček je hlučnost významným parametrem, protože jsou umístěny přímo v komerčním prostoru. Chemie používaná v myčkách bude šetrnější k životnímu prostředí a bude jí méně. Dávkovače budou přesnější a budou efektivněji rozmístěny v celém prostoru myčky.

Ozón, ultrazvuk nebo něco jiného?

Vedoucí inovátoři v oblasti profesionálních myček experimentují s ultrazvukem a ozonem, který by způsob mytí i sušení nádobí mohl významně ovlivnit, především ve snížení teploty vody k dostatečnému hygienickému ošetření nádobí. I když se zdá, že chemikálie a voda jsou stále to hlavní, na co konstruktéři myček spoléhají.

Optimalizace spotřeby elektrické energie už dosáhla poměrně významného pokroku. Myčky za poslední dekádu snížili svou spotřebu až o 45 %. Přesto se zdá, že v blízké budoucnosti se můžeme dočkat pokroku v lepším využívání hydraulických vlastností mycích roztoků, resp. jejich lepším prouděním kolem nádobí. Pokrok můžeme očekávat v oblasti výměníků tepla, horkovzdušných čerpadel. Inovace se určitě nevyhnou vodním čerpadlům, motorům, izolacím i přídavnému oplachovacímu cyklu.