Brno na týden ožije Svatomartinskými hody

autor: | Říj 15, 2012 | Novinky z Gastronomie

Náměstí Svobody a vybrané brněnské restaurace se ve dnech 11. – 17. listopadu stanou dějištěm již třetího ročníku Svatomartinských hodů. V;rámci speciální sedmidenní gurmánské přehlídky se návštěvníkům představí nejen svatomartinské víno, ale také tradiční svatomartinské pokrmy, typické regionální potraviny a tradice – vše za doprovodu bohatého hudebního a kulturního programu.

„Týdenní oslavy zahájí 11.11. žehnání svatomartinskému vínu v;Katedrále sv. Petra a Pavla na Petrově, odkud se vydá průvod v;čele se sv. Martinem přes město na náměstí Svobody. ;Přesně v;11 hodin zde otevřením první lahve mladého svatomartinského vína a slavnostním přípitkem odstartuje i tradiční Košt svatomartinského vína,“ nastínil úvodní program Tomáš Vican za Brněnské hody, o.s. Na hlavním brněnském náměstí se také až do čtvrtka budou představovat jednotlivé vinařské podoblasti se svými víny a krajovými specialitami, společně s kuchaři z;předních brněnských restaurací a jejich pokrmy, které zde návštěvníci mohou ochutnat prostřednictvím degustačních menu.

Proti loňskému ročníku nabídnou Svatomartinské hody 2012 celou řadu novinek. K;těm hlavním patří zejména prodloužení akce, které přinese návštěvníkům nejen možnost detailně se seznámit právě s jednotlivými moravskými vinařskými podoblastmi, ale také s;nabídkou většího počtu brněnských restaurací s;jejich svatomartinským menu. „Všichni milovníci dobrého jídla mohou v;průběhu celého týdne ochutnat ve dvou desítkách;restaurací speciální menu s;husou – ať již v;její tradiční podobě nebo v;dalších úpravách moderní gastronomie – samozřejmě v;kombinaci se svatomartinským vínem,“ uvádí Tomáš Vican. Místa je možné si zamluvit prostřednictvím rezervačního systému na www.svatomartinskehody.cz, kde jsou k;dispozici i podrobné informace o doprovodném programu. Ten je letos rozšířený mimo jiné o řadu zajímavých hudebních vystoupení a soutěž folklórních souborů.

Nově se mohou lidé zapojit také do soutěže Rádia Krokodýl, která je spojena s tradičním Svatomartinským průvodem z;Petrova přes Zelný trh na nám. Svobody. ;Stačí se převléknout do kostýmu sv. Martina a pokusit se společně s;ostatními návštěvníky vytvořit rekordní počet sv. Martinů v průvodu. Nejpovedenější maska bude navíc odměněna atraktivními cenami.

Nad akcí převzal záštitu hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek a primátor statutárního města Brna Roman Onderka.;