biopotraviny

Britové vloni utratili za biopotraviny 2,33 miliardy liber, což je o 5,3 procenta více, než v roce 2017. Vyplývá to ze zprávy Organic Market Report 2019 , kterou každoročně vydává organizace Soil Association.


Rok 2018 znamenal osmý rok v řadě, kdy prodeje biopotravin meziročně rostly. Britové tak každý týden nakoupí biopotraviny za 45 milionů liber. Podíl biopotravin na celkovém trhu s potravinami a nápoji nicméně zůstává na 1.5 procenta.

Mezi nejrychleji rostoucí kategorie vloni patřili pivo, víno a alkoholické nápoje, a chlazené zboží. Solidní růst také zaznamenaly kategorie čerstvé ovoce a zelenina a konzervované potraviny. Také prodeje výrobků certifikované biokosmetiky rychle rostly, vloni o 14 procent.

Co se týče vývoje ve způsobu nákupu biopotravin, jasným vítězem vloni byly přímé dodávky domů – online nákupy a bedýnkové systémy – vloni zvýšily obrat o 14,2 procenta a již se na celkových nákupech biopotravin podílejí 14 procenty.

Prodeje biopotravin v supermarketech vloni rostly jen o 3,3 procenta, jejich podíl na celkových nákupech se tak opět snížil, na 65,8 procenta. Více se dařilo specializovaným bioprodejnám, jejich prodeje šly vloni nahoru o 6,2 procenta.