Bordeaux: nejlepší sklizeň desetiletí

autor: | Dub 9, 2017 | Nezařazené | 0 komentářů

Tamní loňská výroba vína dosahující 577 milionů litrů znamená nejlepší výsledek za uplynulou dekádu. A co víc – produkce je s tou před deseti lety srovnatelná, a přitom se výměra vinic za tu dobu snížila až o deset procent.

Červená vína dominují

Tvořila ji z 85 procent červená vína, ze čtyř procent růžová, deseti procenty byla zastoupena suchá bílá vína a sladkých se vyrobilo kolem jednoho procenta celkového objemu. Průměrně to představovalo 52 hektolitrů z hektaru vinic. Nejlepší výsledky měly domény Margaux, Saint-Estèphe, Saint Emilion a Pomerol, mezi územně rozsáhlejšími doménami uspěly Bordeaux rouge, Bordeaux Supérieur, Côtes de Bordeaux, Médoc & Graves, St Emilion/Pomerol/Fronsac a Bordeaux blancs.

Silná byla sklizeň Merlotu, Cabernet byl slabší

Obzvláště štědrá byla sklizeň Merlotu v oblasti Entre Deux Mers, sklizeň Cabernetu však byla obecně slabší. Po chladném začátku roku nastalo v Bordeaux dlouhé velmi teplé léto a podzim, od posledního týdne v červnu do poloviny září spadla jen desetina obvyklých srážek. Mladé keře na porézních půdách to snášely s obtížemi, přispělo to ke zmíněným nižším výnosům odrůdy Cabernet, proti výchozím odhadům vinařů, kteří očekávali „ročník Cabernetu.“