Jste v místnosti vytopené na 42 °C a cvičíte. Že byste umřeli? Neumřeli! Šestadvacet poloh těla a dvě dechová cvičení, které vyznavači bikram jógy vykonávají v přetopených prostorách, organismu kupodivu prospívají. Sestavil je zakladatel této techniky Ind Bikram Choudhury.

V Indii je teplo a vlhko, takže je vlastně logické, že cvičení, jehož je kolébkou, probíhá ve stejném prostředí. Svaly v teple povolí a tělo se dostane do požadované jógové polohy snadněji. Lekce jsou pokaždé stejné, protože pořadí všech poloh i dechových cvičení je vždy totožné – každá z póz systematicky připravuje tělo na pózu následující. I v srdci Evropy se bikram jóga praktikuje přesně tak, jak ji vymyslel její indický autor.

V potu tváře a celého těla

Začátečníci mají pocit, že bikram jóga je mazec – a mají pravdu. Nejméně v průběhu několik prvních lekcí překvapí… Nové cviky, nové prostředí, které teplotou a vlhkostí připomíná skleník v botanické zahradě. Tam ale většinou necvičíte a také se ve vzduchu nevznáší odér potu. Reakce nováčků bývají silné. Lidé s nízkým krevním tlakem mívají zpočátku sklon omdlévat. Záleží také na tom, jak rychle spalujete kalorie, a zdali jste před lekcí přijali odpovídající množství tekutin. Při první lekci je tedy ve hře mnoho faktorů a začátečníkům, kteří teprve objevují rekce svého těla na nezvyklou aktivitu, se chce utéct. Jde o to vytrvat, nevzdat se, překonat sebe sama. Pevná vůle se vyplatí, protože – ačkoli tomu možná nevěříte – lidé bikram józe časem zcela propadnou.

Jak často

Aby se dostavily kýžené zdravotní účinky, bikram jógu je třeba cvičit alespoň třikrát týdně. Pravidelnost je důležitá – jóga je technika založená na pravidelnosti s hustou frekvencí. Pro pouhé vypocení stačí, když se bikram józe budete věnovat jednou týdně, ale popravdě – to můžete navštěvovat saunu. Chcete-li se zbavit civilizačních chorob a bolestí, například páteře, musíte alespoň třikrát týdně (ideálně však denně) pomocí cviků Bikrama Choudhuryho opakovaně stlačovat a protahovat stejné endokrinní žlázy a svalové tkáně.

Zhubnu?

Zejména ženy si od každého cvičení slibují nějaké to kilo dolů. Studie zaměřená na tento druh cvičení zjistila, že ženy spálily 330 kalorií a muži 460 kalorií během 90minutového cvičení, což je přibližně tolik, kolik by vydali při 90 minutách chůze rychlostí asi 5,6 kilometrů v hodině. Bikram jóga jako každý pohyb pochopitelně formuje svaly, ale primárně jde při ní o něco jiného – tím, že se potíte, z těla s vodou odcházejí škodliviny. A těch je náš organismus, živořící uprostřed rozvinuté konzumní společnosti, plný. Působením vysoké teploty se však dostanete ještě mnohem dál. Bikram jóga také stimuluje některé endokrinní žlázy, čímž kromě jiného zrychluje metabolismus, takže se mohou výrazně změnit vaše chutě. Je běžné, že člověk po nějaké době pravidelného cvičení dostane chuť spíše na zdravé věci. No není to úžasné?

Jde to do hloubky

Začíná se také měnit i hloubková struktura tkání, což ocení zejména lidé, kteří prodělali operaci. „Jste-li po operaci, tak vidíte na povrchu těla jizvu. Možná se vám nelíbí, různě ji masírujete, nebo se jí pokoušíte zbavit laserovou metodou. To je ten estetický dojem. Jenže tkáň je zjizvená i pod povrchem,“ říká Tereza Bonnet-Šenková, žena, která přivezla bikram jógu do České republiky. Na začátku byla její vlastní zkušenost. Talentovaná tanečnice získala před lety angažmá snů v pařížském Moulin Rouge. Prestižní kariéra je ale také velká dřina a Tereza skončila na operačním stole, kde se jí lékaři pokoušeli spravit kyčle. Vypadalo to zle, ale pak jí vstoupila do života bikram jóga, která jako jediná pomohla. Tereza se rozhodla, že se jí bude věnovat naplno. Odjela tuto techniku studovat přímo k panu Bikramovi do Los Angeles a tvrdě pracovala na tom, aby si mohla otevřít studio doma v Čechách. Poté, co absolvovala kurz, rok učila ostatní pod dohledem zkušeného lektora, a teprve potom se mohla v tomto ohledu postavit na vlastní nohy. Což je mimochodem návod pro každého, kdo by si chtěl založit vlastní studio bikram jógy.

Než překročíte práh

Návod pro toho, kdo se chystá překročit práh studia jako frekventant a prožít první lekci bikram jógy, vypadá samozřejmě jinak. Tady je pár doporučení: dejte si před lekcí něco sladkého, glukóza v krvi se vám bude hodit. Už od rána přijímejte dostatek tekutin. To mimochodem platí nejen pro den, kdy si večer jdete zacvičit. Lahev vody, kterou si vezmete s sebou do tělocvičny, nestačí. Doplňování tekutin během cvičení znamená, že se voda dostane pouze do žaludku, nikoliv do systému. A pokud tělo nemá vodu v systému, nedokáže se ochlazovat. Zadrží teplo a vám pak bude špatně.

Ohledně bikram jógy, a zejména teplého prostředí, v němž se cvičí, by měli být opatrní lidé s roztroušenou sklerózou, epilepsií a některými druhy srdečních komplikací, stejně jako to, kteří berou léky na deprese, nervozitu nebo nespavost. Ostatně – před první lekcí je třeba vyplnit dotazník zaměřený na zdravotní stav. Ale pokud jste fit, stačí vám co nejlehčí sportovní oblečení, ručník a velká lahev neperlivé vody. Boty nepotřebujete, cvičí se na boso.

Cvičební sál pro bikram jógu

Pokud máte chuť vybudovat cvičební sál pro bikram jógu, v prvé řadě budete řešit, jak dosáhnout potřebné teploty. Jednou z možností jsou infrazářiče. Infračervené záření znáte třeba z infrakabin, které jsou alternativou saun. Zatímco klasické vytápění sálu nabídne teplo, které ohřívá tělo zvenčí, infračervené záření díky své vlnové délce proniká až čtyři centimetry pod kůži. Podporuje metabolismus a krevní oběh, snižuje hladinu kyseliny mléčné a stimuluje produkci endorfinů. A hlavně prohřívá svalstvo, šlachy a klouby, které jsou tak lépe připraveny na cvičení. Obecně je důležité, aby byl celý sál vytápěn rovnoměrně a aby do něj proudil dostatek čerstvého, dostatečně vlhkého vzduchu.

Co se týče cvičebních podložek, ty na bikram jógu jsou speciálně upraveny tak, že jejich spodní strana dokonale přilne k podlaze, ale vrchní vrstva je vyrobena z mikrovlákna s vysokou absorpcí vlhkosti. Pro své zákazníky budete potřebovat také spoustu ručníků. Zkrátka – než vybudujete ideální cvičební sál pro bikram jógu, trochu se zapotíte. Ale výsledek bude stát za to.

Text: Lucie Hniličková Foto: Archiv

Redakce Gastro&Hotel