Autismus mi přeoral život

autor: | Úno 4, 2013 | Novinky z Gastronomie

V Národním zemědělském muzeu Praha budou od 6. února do 14. dubna 2013 vystaveny obrázky traktorů od dětí s autismem. Výstavu s názvem „Autismus mi přeoral život“ pořádá NZM Praha společně s Asociací pomáhající lidem s autismem (APLA) Praha, střední Čechy, o.s. Zvolený název výstavy je příznačný nejen proto, že se jedná o ztvárnění zemědělské techniky. Všichni, kdo se s diagnózou autismu již setkali, mohou potvrdit, že autismus vždy přináší velké změny do dosavadního fungování rodiny. Prostě „přeorá“ člověku život, a to doslova a do písmene. V této náročné situaci je proto velmi důležité, aby se hlavně rodiče malých dětí s autismem měli na koho obrátit.

APLA Praha, střední Čechy, o.s., se snaží být oporou lidem s poruchou autistického spektra a jejich blízkým již od r. 2003. Mezi široké spektrum poskytovaných služeb, které APLA Praha poskytuje, neodmyslitelně patří také pořádání výletů, táborů a dalších volnočasových aktivit pro děti i dospělé s autismem. Kresby traktorů vznikly právě na základě jedné z mnoha těchto akcí. Děti s poruchou autistického spektra v létě loňského roku navštívily Národní zemědělské muzeum Praha. Moc se jim tam líbilo, stálá expozice historických traktorů a dalších zemědělských strojů pod názvem „Jede traktor“ je však přímo okouzlila. APLA Praha se proto rozhodla získat od rodičů zpětnou vazbu a shromáždila obrázky zachycující bezprostřední dojmy dětí z této expozice. Ve spolupráci s Národním zemědělským muzeem Praha se následně podařilo sestavit originální miniexpozici – koláž na téma „traktory a autismus“. Tvoří ji kresby traktorů a traktůrků, fotografie autorů kreseb, nechybí ani základní informace o činnosti APLA Praha a autismu obecně.

V Národním zemědělském muzeu Praha (Kostelní 44, Praha 7 – Letná) budou obrázky dětí s autismem k vidění od 6. 2. do 14. 4. t. r. Ze všech dětských kreseb a dalších exponátů je patrné, že přestože autismus „přeorat“ život skutečně umí, dětem s poruchou autistického spektra originalita a výtvarné nadání nechybí, ba naopak z nich přímo raší.