Zájem o české destiláty v asijských zemích stále stoupá. Obzvláště v Číně to tuzemští výrobci pociťují nejvíce. Například pro prostějovskou Palírnu U Zeleného stromu je nejlidnatější stát světa nejrychleji rostoucím exportním trhem. O stoupající oblibě svědčí i mimořádné úspěchy na tamních odborných soutěžích.

Čínský trh, který čítá zhruba 1,5 miliardy obyvatel, představuje pro české palírníky velkou obchodní příležitost. „Loni se nám podařilo s našimi výrobky oslovit místní a navázali jsme s nimi velmi dobré vztahy, na nichž teď naše exportní aktivity stavíme. Největší zájem evidujeme u rumu Heffron, Hanácké vodky, Absinthu, ale především u legendární Staré žitné myslivecké,“ komentuje Lukáš Kakalejčík, ředitel exportu Palírny U Zeleného stromu. Doposud do asijské velmoci vyvezli z nejstarší palírny v Evropě již několik desítek kontejnerů lihovin.

Dvě medaile ze soutěže

Právě Stará žitná myslivecká, konkrétně její čtyřletá varianta Reserve, aktuálně slaví na čínském trhu mimořádný úspěch. Na soutěži China Wine & Spirits Awards předčila všechny konkurenty ve své kategorii a vyhrála zlatou medaili. „V poslední době sledujeme, že se spotřebitelé v asijských zemích, kde lihoviny z Evropy nejsou tolik obvyklé a zakořeněné, čím dál více zajímají o značky s tradicí a osobitým příběhem. Příběh naší nejstarší palírny v Evropě a řemeslná kvalita, kterou již více než 500 let vkládáme do výrobků, zcela nadchla čínské zákazníky. A vítězství naší Staré žitné myslivecké na této prestižní soutěži to jenom dokládá,“ říká Boris Rajdl, manažer marketingu Palírny U Zeleného stromu.

Na stejném klání se zadařilo i ultraprémiovým pálenkám od Distillery Kleiner, která je součástí prostějovské Palírny U Zeleného stromu od roku 2017. Švestkový destilát Amber Plum Cabernet Sauvignon, který zraje deset let nejprve v kameninových nádobách a potom v dřevěných sudech, vydobyl mezi ovocnými brandy stříbrný kov. „Čínští zákazníci ocení na této pálence nejen její delikátní, suchou chuť, ale i uznání kvality od odborné poroty. Navíc jsme jí stočili pouze 1 500 lahví, což z Amber Plum činí skutečný sběratelský skvost,“ dodává Boris Rajdl.

Palírna U Zeleného stromu a.s.

Palírna U Zeleného stromu a.s. má ojedinělou historii, která začala již v roce 1518 udělením práva vařit pivo a pálit pálenku domu U Zeleného stromu v Prostějově. Jde o unikát nejen v Česku, ale i v rámci celé Evropy, kde neexistuje palírna s delší historií. Palírna U Zeleného stromu a.s. (též známá podle jednoho ze svých výrobků jako Starorežná Prostějov) je ryze česká firma, která je i bez cizího kapitálu druhým největším výrobcem lihovin v České republice. Mezi nejznámější značky patří Starorežná, Blend 42 Vodka či Hanácká vodka a zejména výjimečná česká žitná whisky „Stará žitná myslivecká“. Výrobky firmy jsou oceňovány pro svou chuťovou kvalitu medailemi na významných světových soutěžích a díky tomu firma své značky úspěšně vyváží. S produkty Palírny U Zeleného stromu a.s. se zákazníci mohou setkat v dalších dvaceti zemích pěti kontinentů. Na domácím trhu pak s firmou spolupracují při distribuci svých výrobků značky s nejvyššími společenskými ambicemi, jako jsou Koval, Dictador, Cutty Sark, Pushkin, Berentzen, Sobieski, MOKO rum a další.

Distillery Kleiner

Místní palírnu se zaměřením na ultraprémiové pálenky založili Jan a Růžena Kleinerovi v roce 2002 v hanáckém Žešově. Od roku 2017 je součástí Palírny U Zeleného stromu, která jí poskytuje lepší zázemí pro výrobu a vývoj nových produktů. V Distillery Kleiner začali ovocné destiláty ukládat do sudů po jiném ušlechtilém alkoholu, jako je whisky, koňak, brandy nebo Cabernet Sauvignon, a to na dobu nejméně tří let. Sudy dávají pálenkám jedinečný a neopakovatelný charakter a jantarově medovou barvu. I čiré destiláty si poleží až několik let v kameninových nádobách do doby, než harmonizují svou chuť. K dokonalosti je třeba dospět.

Pečlivě vybírané a ručně sklízené ovoce z Moravy, trpělivost a preciznost při každém kroku výrobního procesu a posedlost dokonalostí. To vše spolu s osobním zapálením manželů

Redakce Gastro&Hotel