reklama

Arganový olej, zázrak z Maroka

autor: | Čvn 14, 2018 | Gastro & Travel | 0 komentářů

Čtyři tisíce korun za litr, tolik stojí arganový olej. Vysoká cena oleje má dva důvody. Jedním jsou jeho pozoruhodné kosmetické a zdravotní účinky a druhým důvodem je skutečnost, že se dá vyrobit pouze v jediné oblasti na světě a proces jeho vzniku je časově náročný.

Arganový olej, bohatý na tokoferoly, karoten i esenciální mastné kyseliny, se získává z plodů argánie trnité. Osm až deset metrů vysoký strom s ostnatými větvemi roste pouze v jihozápadní části Maroka v extrémních podmínkách. Dobře snáší velké vedro a sucho, protože jeho kořeny si pro vláhu dokážou sáhnout hluboko pod zem. Kdysi rostly argánie po celé Africe, ale nyní patří k ohroženým druhům a jsou pod ochranou UNESCO. Však také organizace v roce 1998 vyhlásila oblast, kde se strom vyskytuje, přírodní rezervací.

Třicet kilo na litr

Argánie plodí několikrát ročně – čím je starší, tím častěji dává plody, které se podobají zeleným olivám. Když dozrají, mění barvu do žluta. Ale zatímco olivy jsou pěstovány pro svou dužninu, z plodů argánie jsou nejcennější pecky, neboť právě z nich se lisuje vzácný olej. Spotřeba plodů je značná – na jeden litr arganového oleje jich padne až třicet kilo. Pro srovnání – litr olivového oleje si žádá jen pět kilo oliv. Odhaduje se, že roční produkce arganového oleje činí jen asi 3–4 miliony litrů, zatímco oleje z oliv se každý rok vyrobí 2,8 miliardy litrů.

Berberské ženy a berberské kozy

Monopol na výrobu tohoto produktu mají místní kmeny. Berberské ženy plody argánie sklízejí ručně, a to třemi různými metodami. Buď počkají, až zralé plody samy spadnou na zem, nebo je shazují pomocí dlouhých tyčí, anebo… si vezmou na pomoc kozy.

Vybavujete si, jak vzniká tolik ceněná cibetková káva? Malé šelmičky pojídají plody kávovníku, a protože kde je příjem, musí být také vydání, zanechávají pak po pralese hromádky. Po těch pátrají sběrači, aby z trusu cibetky vybrali tímto zvláštním způsobem zušlechtěná zrnka kávy. Podobně na to jdou berberské kozy. Šplhají po argániích, živí se jejich plody a následně trousí. Z toho, co z koz vypadne, pak lidé vybírají nestrávené pecky.

Ať už se berberské ženy dostanou k peckám argánie jakkoli, lehce je pak opraží a za studena lisují v kamenných mlýncích. Výsledkem je krémová pasta, kterou Berberky hnětou, dokud se z ní nezačne uvolňovat olej. Tento proces trvá více než dvacet hodin. Není divu, že arganový olej dnes patří mezi ty nejdražší, které se v kosmetickém průmyslu používají.

V kuchyni

Existují dva druhy arganového oleje, potravinářský a kosmetický. Varianta využívaná ke konzumaci má tmavou barvu a výraznější aroma. Za tmavším zabarvením je proces pražení pecek z argánie, chuť připomínající mandle a ořechy se skvěle hodí ke kuskusu, rybímu masu nebo do omáček. Používá se také k výrobě amlou, což je krém určený k natírání na chléb. Skládá se z arganového oleje, drcených mandlí a medu a je častou součástí marocké snídaně. Kromě toho, že je arganový olej chutný, přispívá také ke stabilizaci hladiny cholesterolu v krvi. Podle několika mezinárodních výzkumů a studií obsahuje arganový olej dvakrát více významných antioxidantů než olej olivový.

V kosmetice

V kosmetice je arganový olej ceněn pro vysoký podíl esenciálních mastných kyselin, které jsou důležité pro zdraví pokožky. Vitamin E, přirozeně přítomný ve všech tucích, se řadí mezi důležité antioxidanty s protizánětlivými vlastnostmi. Polyfenoly zase mají desinfekční účinky a dokážou zpomalit proces stárnutí. Kyselina ferulová, která tvoří významnou část arganového oleje, účinně chrání pokožku proti UV záření – stejně jako karotenoidy. Zásadní součástí tohoto oleje je také skvalen, který urychluje hojení oděrek, drobných ranek a popálenin. Podílí se také na regeneraci kůže a léčbě ekzémů, protože pokožka arganový olej, na rozdíl od mnoha chemických látek, dobře snáší a přijímá. Těhotné ženy si ho mohou vmasírovat do pokožky, aby zabránily striím. Arganový olej prospívá i nehtům. Stačí jej nahřát a vmasírovat do nehtů a nehtových lůžek. Proceduru je třeba opakovat nejméně jednou týdně.

Vybírejte pečlivě

Arganový olej je opravdu výjimečný, jeho věhlas stoupá, a proto představuje dobrý byznys. Mnohé kosmetické značky jej používají do svých přípravků, ale vybírejte pečlivě, ideálně produkty s certifikátem. Olej si můžete také jednoduše otestovat. Ten z arganových pecek je „suchý“, takže se rychle a dokonalé vstřebává do pokožky. Pokud proces vstřebávání trvá déle než několik minut, pravděpodobně se nejedná o pravý arganový nebo čistý arganový olej.

 

Text: Lucie Hniličková Foto: Archiv