Kdo není na sociálních sítích, jakoby nebyl. Jak s nimi pracují manažeři špičkových českých hotelů?

Lenka Rogerová, ředitelka PR, Mandarin Oriental, Prague

Hotel Mandarin Oriental propagujeme na sociálních sítích, které jsou nedílnou součástí našeho marketingového mixu. V současné době spravujeme in house aktivně účty na Facebooku, Twitteru a Instagramu. V rámci hotelové skupiny máme například i agenturu, která spravuje globální účet Mandarin Oriental na čínských sociálních sítích a nástroje na měření „sociální reputace”. Sociální sítě jsou skvělým nástrojem jak zacílit specifickou cílovou skupinu, snažíme se proto přispívat každý den.

Klára Daňková, Marketing Manager, Imperial Hotel Ostrava

Ze sociálních sítí využíváme nejvíce Facebook, na kterém pravidelně informujeme o aktuálním dění v hotelu. Využíváme jej i jako reklamní medium, zvláště pro propagaci gastronomických akcí restaurace La Brasserie, které jsou primárně určeny místní klientele. V současné době máme téměř 1000 fanoušků, 57 % jsou ženy, 43 % muži, cca 40 % je ve věku 18–34 let. Z více než 70 % se jedná o fanoušky z Česka, z toho polovina z Ostravy a okolí. Tradičně mají největší ohlas fotografie jídel a novinky z hotelu s fotografiemi personálu. Stále důležitější  jsou v dnešní době recenze nejen na rezervačních portálech, ale i na sociálních sítích, jako je Facebook a Google Plus. Na jejich správu používáme platformu TrustYou, kde se můžeme recenzím věnovat rychle a na jednom místě, navíc recenze z tohoto nástroje jsou integrované do vyhledávačů a přispívají k lepším organickým výsledkům ve vyhledávání. V letošním roce také plánujeme využívat cílenou reklamu na Facebooku k oslovení nových hostů v bezprostředním okolí hotelu.

Bc. Eva Plánková, Hotel Manager, Hotel Biograf, Písek

Ano, k propagaci našeho hotelu využíváme i sociální sítě, konkrétně Facebook, kde má hotel svou vlastní stránku. Snažíme se využívat potenciál, který tato sociální síť nabízí. Vytváříme různé speciální akce s grafikou přímo pro Facebook, které poté sdílí a komentují také naši zaměstnanci, aby se informace dostala k širšímu okruhu uživatelů. Během roku sdílíme na stránku zajímavé akce, které se konají v blízkém okolí, a přidáváme fotoreporty z proběhlých akcí, které pro nás zajišťuje naše grafička/fotografka. Tyto příspěvky mají většinou největší úspěch. Naši hosté často využívají FB stránku pro psaní recenzí, čehož si také velmi vážíme.

Vladimír Bureš, ředitel Hotelu PORT na břehu Máchova jezera

Sociální sítě již několik let tvoří neodmyslitelnou součást našich komunikačních aktivit. Profil máme na Facebooku, Instagramu i na portálu Youtube. Způsob používání těchto platforem se de facto neustále vyvíjí. Z počátku byl Facebook jen jakousi nástěnkou našich aktivit a využívali jsme jej zejména ke komerčním sdělením. Dnes jeho prostřednictvím udržujeme skoro dennodenní kontakt s našimi fanoušky, těmi jsou nejen naši pravidelní hosté, ale i ti potenciální. Podobné je to také v případě Instagramu, který je velmi oblíbený mezi mladší generací. Snažíme se využívat uživatelsky generovaný obsah a jeho prostřednictvím oslovovat další potenciální hosty našeho hotelu právě z mladší, ale i střední generace. A zapomenout nemohu na místní komunitu v Doksech, ve Starých Splavech a v celém regionu. Zejména v zimních měsících pořádáme v Portu celou řadu kulturních a společenských akcí a o těch se naši sousedé rychle dozvídají prostřednictvím našeho profilu na Facebooku.

Pavel Bednář, ředitel pro Sales & Marketing Hotelu HORIZONT v Peci pod Sněžkou

Ze sociálních sítí používáme zejména Facebook, pak Instagram a Google+. Vedle komerčních příspěvků, kterých je dnes již menšina, se těmi ostatními snažíme našim příznivcům zprostředkovat atmosféru, která panuje u nás v hotelu a celkově v Krkonoších. Využíváme pro to zejména fotografie a videa. Ty nám mnohdy zasílají právě fanoušci, kteří jsou u nás ubytováni, a toho si velmi vážíme. Naši hosté nám pravidelně píší recenze, zprávy, diskutují pod příspěvky a někdy i realizují rezervace prostřednictvím Facebooku. Myslím, že zejména Facebook se pro nás stal každodenním komunikačním kanálem. S profily na všech sociálních sítích se snažíme pracovat uvážlivě a hlavně na každodenní bázi. Naším cílem je samozřejmě spokojený host, a stejně přistupujeme i ke správě profilů na sociálních sítích.

Text: Stáňa Krejčová Foto: Archiv