Alkohol v kosmu, blízko absolutní nuly i ve stratosférickém balónu

autor: | Srp 8, 2017 | Gastro & Drinks | 0 komentářů

Konkurenceschopnost na současném trhu alkoholických nápojů závisí na řadě faktorů: bezpochyby na kvalitě, samozřejmě na trendech, tváři, s níž si produkt zákazníci spojují, ale − ne-li rovnou především − na schopnostech tzv. kreativců, obvykle zaměstnanců nejrůznějších agentur, jež si korporace najímají, aby ostatním vypálili rybník. Na to ovšem už nestačí zeměkoule, a tak kreativci zaměřili svou pozornost výš.

Tři roky v kosmu

Jedním z pionýrů vesmíru je sladová skotská whisky Ardbeg. Nedosti systému Ardbeg Embassies, barů v řadě zemí, jež nabízejí novinky značky, ani nástroje Ardbeg Committee, mnohatisícové komunity jejích příznivců, bombardovaných četnými limitovanými edicemi.  V roce 2011 zahájil lihovar výzkum vlivu stavu beztíže na zrání destilátu. Vyslal z kazachstánského kosmodromu lahvičky s terpeny do vesmíru a nechal je tam tři roky. Loni se vrátily na Zem a porovnávají se s produkcí skladu číslo 3. Tak jsme zvědavi na výsledek.

Zero Gravity Cocktail Project

Cosmic Lifestyle (!) Corporation založila třiceti tisíci dolary Zero Gravity Cocktail Project. Společnost, jež se zaměřuje na způsob spotřeby pozemských produktů ve vesmíru, nemohla vynechat servis koktejlů kdekoli mimo zemskou přitažlivost. Výsledkem je víšejpka, jež dovoluje ocenit vůní nápoje a zároveň ho udržet ve sklence v podmínkách beztíže. Když si ji dobře prohlédnete, uvidíte, že vnitřní část kalíšku vytváří jakýsi souměrný labyrint chodbiček a trubiček, jež zabraňují šplouchání nápoje a přidržují ho ve stopě… CLC věří, že se jí podaří umístit produkt na mezinárodní orbitální stanici letos v říjnu.

The Onyx Spirits Company

Americká The Onyx Spirits Company vyslala 2. května do vesmíru svůj ONYX MOONSHINE, doslova načerno vypálený Onyx, na palubě speciálního balonu. Dosáhl výšky 22 mil; potěší standardní servis na stříbrném podnosu s přiloženou viskovskou.

Testování abslolutní nulou

Nic proti ničemu, ale zatím nejsmysluplnější se mi jeví experiment s vodkou Poliakov. Loni v únoru se pokusila potěšit svůj produkt dosažením absolutní nuly, což představuje -273 °C! Vyslala ho do výšky 23 054 metrů ve společnosti kamer, jež zaznamenávaly pro příznivce průběh experimentu. Samozřejmě, napít se nápoje o této teplotě by znamenalo smrt!

Vodka podporuje Virgin Galactic Fleet

Vodka Grey Goose na to jde zase trochu jinak, v tomto případě se drže takříkajíc při zemi. Je sponzorem projektu miliardáře Richarda Bransona Virgin Galactic Fleet. Těší se, že při startu v Novém Mexiku nabídne speciální edici koktejlů a několik vyloženě signatorních drinků. Vymyšlené je to asi dobře, jen ten slogan se moc nepovedl. The Sky Is Not The Limit zní dobře, ale v první chvíli člověka napadne, že nejde o Grey Goose, ale SKYY vodku. A ke všemu ta modrá barva pozadí!

Beaufort Bar Coctejl Menu 36 kilometrů nad zemí

Zcela nezastřeně propagační bylo vyslání koktejlového menu Beaufort Baru londýnského hotelu Savoy do výše 36 kilometrů nad zemí. Gastronomický význam veskrze žádný, upoutání pozornosti na tento další bar Savoye ovšem efektivní. Koneckonců, Savoy byl pro většinou Středoevropanů vždycky a po léta American Bar. Eriku Lörinczi, tak máš konečně v domě konkurenci.  A to přesto, že původní zaměření Beaufort Baru bylo na šampaňské; nyní 80 % tržby představují koktejly. Chris Moore se nechal tuhle slyšet, že jeho koktejlové menu je současnější, zdůrazňující gin (!!!) a vodku, zatímco American Bar je spíše o Old Fashioned a o Manhattanu.

 

Text: Alexander Mikšovic Foto: Archiv