Penzion roku je prestižní ocenění majitelů a provozovatelů penzionů, kteří poskytují kvalitní služby a mnohdy mohou být příkladem ostatním. Soutěž Penzion roku 2017 pořádá Asociace hotelů a restaurací ČR. Spolu s portálem HOTEL.CZ s rezervačním systémem PREVIO.

Hodnocení a hlasování

Anketa je postavena na kombinaci recenzí od ubytovaných hostů a hodnocení odborné komise, která navštíví 10 nejlepších penzionů. Komise je složena z 8 osob včetně předsedy, držitele loňského ocenění, zástupce médií a zástupců odborníků v hotelnictví a gastronomii. Hodnotí se úroveň služeb – kvalita, čistota, rozsah služeb, vybavení a další. Recenze hostů budou vyhodnocovány online od 15. května do 30. září a to způsobem, že každému ubytovanému hostu přijde den po odjezdu emailem výzva k zadání recenze. Přihlížet se ale zároveň bude i k recenzím za období od začátku letošního roku. Hodnotí vždy hosté, kteří v penzionu byli skutečně ubytováni a mají tedy osobní zkušenost s konkrétním zařízením. Z toho logicky vyplývá, že anketa a žebříček nejlépe hodnocených penzionů je cennou informací nejen pro samotné vyhodnocení této prestižní soutěže, ale také praktickou inspirací pro hosty, kteří plánují své cesty po České republice.

Propagace penzionů

Na základě hlasování ubytovaných hostů bude sestaven žebříček TOP 20. Seznam TOP 20 penzionů bude zveřejněn na portálech www.cenyahr.cz, www.previo.cz/penzion-roku a www.HOTEL.cz. Dále se tato informace objeví v měsíčním zpravodaji AHR Fórum a našem pravidelném newsletteru. Z první desítky penzionů vybere odborná komise držitele ocenění PENZION ROKU 2017.  Všechna ubytovací zařízení, zapojená do soutěže, od nás obdrží propagační materiály k anketě v tištěné i elektronické podobě. Penziony mimo jiné získávají možnost vyzkoušet si zdarma po dobu soutěže plnou verzi rezervačního systému Previo s EET, přes který budou sbírány recenze hostů (pokud ho již nemají). Vítěz ankety Penzion roku 2017 převezme ocenění v rámci slavnostního gala večera u příležitosti konání 12. Konference AHR ČR dne 1. prosince 2017 v Clarion Congress Hotelu Olomouc. AHR ČR ve spolupráci se společností Previo připravily dary pro všechny penziony, které se dostanou do TOP 10. Společnost Previo jako cenu pro první místo věnuje recepční systém Previo na 1 rok zcela zdarma. Pro 2. a 3. místo je připravena 50% sleva na jednorázový poplatek. TOP 10 penziony dostanou možnost propagace v newsletteru Hotel.cz, který je zasílán až na 350 000 osob. AHR ČR věnuje dárkové vouchery.