Prodlužující se dny, venku začíná být tepleji, vše se probouzí a jediné, na co myslíte vy, je zalézt do postele s přáním prospat několik dalších dní? Naprosto normální stav, který postihuje valnou většinu lidí. Neexistuje žádný záhadný všelék, který by tomuto předešel. Máme pro vás ale 4 jednoduché tipy, které vás nebudou stát nic víc, než vás život stojí obvykle, a přitom vám zpříjemní jaro. 

Půst

Zní vám toto slovo děsivě? Nebojte, moderní půsty nejsou o týdenním hladovění. Stačí si dát jednodenní půst, kdy si místo jídla naservírujete pouze zeleninové šťávy. Tělu tak odlehčíte a připravíte ho na nový začátek. Stejně jako na jaře smejčíme temné kouty bytu, provětráváme skříně a pereme závěsy, měli bychom očistu dopřát i našemu tělu. Pokud se do půstu vrháte prvně, připravte se, že to bude trochu nezvyklé. Je možné, že se nebudete cítit úplně dobře, raději si ho proto naplánujte na víkend či volný den. S přibývajícím počtem půstů si na tento pocit zvyknete a začnete si ho užívat.

Klíčky, klíčky, klíčky

Příroda začíná pomalu ožívat, žádná pořádná úroda ale ještě k vidění není a zásoby z podzimu se tenčí. Na první pohled by se mohlo zdát, že je jaro na potravu nejhorším obdobím. Omyl je ale pravdou. Příroda to uměla zařídit tak, že po na výživu náročné zimě přichází období rozkvětu. Nejpřirozenější způsob, jak do svého těla vnést život v jarním období, jsou klíčky. Semena jsou obrovským zdrojem energie, která se právě v době klíčení aktivuje. A to je hlavní důvod, proč jsou klíčky tak výživné. Jsou bohatým zdrojem vitamínu C a E, stejně jako enzymů, bílkovin a nenasycených mastných kyselin.

Není vhodnější dobou na jejich konzumaci než právě na jaře. Klíčky si můžete koupit v obchodě již hotové, nebo se do jejich klíčení můžete pustit sami. Není na tom nic složitého a na rozdíl od kupovaných klíčků ještě ušetříte.

Jak na to? Pokud máte klíčící misku, tak si stačí vybrat druh. Pokud misku nemáte a chtěli byste klíčení jen vyzkoušet, můžete použít PET lahev, kterou v půlce přeříznete a spodek lahve proděravíte. Dávejte si ale pozor na velikost otvorů, aby vám všechna úroda nepropadala ven – při klíčení pohanky musí být otvory určitě menší, než při klíčení hrachu. A pak už stačí jen proplachovat a čekat.

Jak dlouho klíčení trvá? To záleží na druhu. Nejrychlejší jsou mandle, ty klíčí 1 den. Pohanka, slunečnice a dýně se pohybují od 1 do 3 dní. Pšenice, proso, cizrna a hrách jsou hotové za 2 – 3 dny. Čočka se sójou vzejdou během 3 až 5 dní. Mungo, adzuki, řeřicha a vojtěška patří mezi pomalejší druhy – počkáte si 4 – 5 dní a úplně nejdéle to trvá ředkvičce, ta si dává čas kolem 7 dní.

Omezte maso

Nemusíte přestat jíst maso úplně, ale zkuste na něj pohlížet jako na něco svátečního, co si dáte jednou, dvakrát do týdne. A proč? Maso se těžko tráví a zatěžuje organismus, což nás vyčerpává. O bílkoviny se bát nemusíte – stačí jen každý den myslet na kombinování různých druhů potravin. Inspiraci hledejte v historii i zahraniční kuchyni. Z naší minulosti můžou jako příklad posloužit třeba kroupy s hrachem.

Zahraniční inspirace:

Mexická kuchyně – kukuřice a fazole

Čínská kuchyně – rýže a sója

Arabská kuchyně – Hummus a pita chléb

Takže pokud si například dáte rýži a fazole, dostanete do sebe plnohodnotnou bílkovinu stejně jako z masa. Navíc k těmto pokrmům už při vaření často automaticky přidáváme zeleninu, je tak mnohem jednodušší do sebe dostat potřebné vitamíny.

Začněte se hýbat

Nejen dostatek spánku, ale hlavně pořádný pohyb je cestou k prožití vitálního jara. A jak souvisí pohyb s potravou? Kromě vyrovnávání přijaté a vydané energie je klíč ukryt v pohybu střev. Při fyzické aktivitě začnou být aktivní také naše střeva a s tím se zlepší i jejich vlastní motilita. Trávenina začne postupovat a nebude stagnovat příliš dlouho na jednom místě. A mimo to také pohyb uvolňuje v těle hormon serotonin, takže i kdyby nám běhání nepomohlo na únavu, budeme alespoň usínat šťastní.

TIP – Hrách zelený Menu Gold vhodný ke klíčeníhrách zelený

Klíčky hrachu jsou velmi chutné, nemusíte se tak bát nabídnout je i dětem. Obsahují velké množství bílkovin a jsou bohaté na draslík, fosfor, vápník, železo a vitamíny: A1, B1, B2, D. Hrachové klíčky doporučujeme jíst syrové, tak do sebe dostanete největší množství zdraví prospěšných látek v nich obsažených, ale můžete je i tepelně upravovat.

 

 

Náhledové foto: Freepik.com

Redakce Gastro&Hotel