3. ročník soutěže Světový den ledového vína v Lednicko-valtickém areálu

autor: | Zář 3, 2013 | Novinky z Gastronomie

Již od 30.8. bude 22 degustátorů v lednickém zámku hodnotit a vybírat to nejlepší ze světové produkce ledových a slámových vín. Soutěž ledových a slámových vín IceWine du Monde získala patronát Mezinárodní organizace pro révu a víno (International Organisation of Vine and Wine – OIV) v Paříži.
Záštita této organizace podtrhuje vysokou mezinárodní úroveň a prestiž soutěže, kterou se Česká republika prezentuje ve světě.
Pravidla OIV vyžadují, aby v hlavní soutěži byla zastoupena vína alespoň z osmi zemí. V letošním roce je do soutěže přihlášeno 86 vzorků z 9 zemí (Česko, Slovensko, Německo, Rakousko, Švýcarsko, Kanada, Chorvatsko, Itálie, Moldávie), což je s ohledem na skutečnost, že vybraná sladká vína (ledová, slámová, botrytické sběry, výběry z bobulí a výběry z cibéb) nejsou ročníkovými víny a s přihlédnutím k loňské vinařské sezoně, která byla kvalitní, ale objemově nižší, velký úspěch.

Prezidentem soutěže je již tradičně Jakub Šebesta, ústřední ředitel Státní potravinářské a zemědělské inspekce.

Naše domácí soutěž se zařadila do skupiny šestnácti prestižních soutěží světa zaštítěných OIV, Česko má tak svůj den ledového vína jako jediná země trvale umístěn ve světovém kalendáři vín“, uvádí Rostislav Vondruška, generální ředitel pořádající agentury CzechTourism a dodává: „Prestiž soutěže ocenil udělením záštity také ministr zemědělství ČR“.

Laická veřejnost se může o nastávajícím víkendu těšit na bohatý doprovodný open air festival, který se uskuteční ve dnech 31. 8. a 1. 9. 2013 v zámeckém parku v Lednici. Na programu jsou akce pro celou rodinu, gastronomický festival, ochutnávky vín, ukázky řemeslné výroby, divadelní představení pro děti a soutěže o ceny.

„Po oba víkendové dny v areálu vystoupí folklorní soubory z regionu. S kapelou Indigo se představí Peter Nagy ze Slovenska a domácí barvy bude hájit soubor Hradišťan s Jiřím Pavlicou. Novinkou letošního ročníku bude i laické hlasování o nejlepší ledová a slámová vína“, doplňuje informace o programu Pavel Klicpera, zástupce pořádající agentury CzechTourism.

Vstup na open air festival je pro veřejnost zdarma.

Bližší informace naleznete na: www.denledovehovina.cz nebo www.icewine-du-monde.com.