svatomartinské

Jak Svatomartinské poznat?
Svatomartinská vína jsou označena známým logem svatého Martina na koni jednak na etiketě, jednak na kapsli nebo šroubovém uzávěru na hrdle lahve.

Jaká Svatomartinská vína jsou?

Svatomartinská vína jsou vína aktuálního ročníku, tedy mladistvě ovocná, svěží a aromatická. Mohou být bílá, růžová i červená ze stanovených odrůd, která dozrávají dříve, a tak z nich vinaři mohou včas vyrobit kvalitní vína.

Povolené odrůdy
• Bílá: Müller Thurgau, Veltlínské červené rané, Muškát moravský a jejich cuvée.
• Růžová: Modrý Portugal, Svatovavřinecké a Zweigeltrebe a jejich cuvée.
• Červená: Modrý Portugal, Svatovavřinecké a jejich cuvée.

Jak se vybírají?
Pod značkou Svatomartinské lze vyrábět pouze vína suchá s odpovídajícími vlastnosti, jakými jsou právě svěžest a ovocitost. Na to dohlíží každoročně odborné komise, které rozhodnou, zda dané víno odpovídá požadavkům a může známku Svatomartinské používat.

Kdy pít?
Hlavní sezona Svatomartinských vín je od listopadu do Vánoc. Přirozenou svěžest mladého vína si uchovají do jara.

Svatomartinské akce
Svatomartinské víno a vůbec celý svátek svatého Martina jsou spojeny s mnoha akcemi v různých podobách po celém území Moravy a Čech, ve větších městech i malých vesnicích. Svatomartinské slavnosti jsou dnes společenskou událostí, kterou vyhledává stále více lidí. Na různých místech lze navštívit slavnostní otevírání Svatomartinských vín, městské slavnosti, slavnosti žehnání vína, jarmarky a trhy, posvícení, poutě, průvody, a hlavně košty a ochutnávky mladých vín.

Svatomartinská vína a gastronomie
Červená: Kromě tradiční pečené husy se výborně hodí k pečeným a dušeným masům nebo jemné úpravě zvěřiny.
Bílá: Výborně si rozumí s rybami, jemnou drůbeží, ale i studenou kuchyní, tedy se zeleninovými saláty, jemnými paštikami či sýry.
Růžová: Hodí se všude tam, kde si nejsme jisti, zda spíše bílé, nebo červené Svatomartinské víno. Ideálně doplní výraznější úpravy drůbeže nebo těstovin.