Příprava kávy

Příprava kávy má mnoho pravidel, obzvlášť pokud chcete docílit fantastického šálku. Dobrá zpráva ale je, že samotné servírování už (skoro) žádná pravidla nemá a kávu si můžete vychutnat tak, jak vyhovuje vám.

S Terezou Balou, baristkou a školitelkou pražírny doubleshot, jsme se podívali, co se skrývá pod tím „skoro” a jak servírovat kávu, abyste dosáhli wow efektu.
Káva nemusí být horká
Kávu v drtivé většině pijeme horkou a vnímáme ji zkrátka jako horký nápoj. Přitom to ale není nezbytně nutné pro to, abyste si ji vychutnali, jak vysvětluje Tereza Balá, baristka doubleshotu: „Obvykle se káva dá pít už po vychladnutí asi na 70 °C, do té doby byste si akorát spálili jazyk a z kávy a ani žádného následujícího jídla a pití byste moc neměli. Nejvíce chutí ale třeba ve filtrované kávě ucítíte, když ji necháte zchladnout na 40–50 °C, což už je neobvykle nízká teplota.” Platí totiž jednoduchá rovnice – postupně, jak káva chladne, slábne její aroma a je i méně hořká,  zato jsou patrnější její chutě a více vynikne její sladkost a acidita. Nejdůležitější ale je a vždy bude, abyste kávu pili tehdy, když vám nejvíce chutná.
Pití neodkládejte
Důležité pravidlo je, abyste kávu nenechali stát déle než zhruba dvě hodiny. „Poté káva hořkne a ztrácí své chuťové přednosti. Proto, pokud na kávu s sebou používáte hodně izolující termosky, lijte si do nich kávu už o teplotě, která je vám na pití příjemná nebo používejte zkrátka nádoby, ve kterých může káva plynule chladnout,” zdůrazňuje Tereza Balá. Z doubleshotu se na kávu s sebou může hodit rCup, který si můžete v klidu dát i do kabelky a během ranní cesty do práce vám káva v něm tak akorát vychladne. Určitě nemá význam kávu znovu ohřívat – na chuti káva jen ztratí.
Pravidlo – pravidla servírování neexistují
Doma si pak kávu můžete servírovat do jakékoliv nádoby, která vám je příjemná. Obvyklé jsou porcelánové šálky, krásně vypadá i sklo, novým trendem je také servírování kávy v čajovém nádobí. I materiál a tvar jsou zcela na vás.  „Doporučuji sahat spíše po silnostěnných nádobách, které lépe drží teplotu a všechny předem nahřát třeba prolitím horkou vodou. Vyhnete se tak příliš rychlému chladnutí a nepřipravíte se o příjemné aroma,” radí dále baristka.
Netřepat, promíchat
Pokud chcete servírovat kávu elegantně větší skupině, určitě sáhněte po skleněné servírovací konvičce – dekantě (nebo dekanteru), do které se vejde káva pro několik lidí. Před rozléváním do šálků (opět doporučujeme nahřáté) ji ale v konvičce vždy promíchejte klidně jen kroužením konvičkou. „Jak káva chladne, oddělují se v ní jednotlivé složky – sacharidy, lipidy, enzymy –  protože jsou různě těžké. Pro vyvážený šálek je proto důležité promíchat je zase zpět,” vysvětluje důvody Tereza Balá.
U všech nádob, nejen těch s sebou, dbejte na důsledné mytí a jednou za pár týdnu vymyjte Cafizou, speciálním prostředkem pro mytí (nejen) kávovarů, který nádoby zbaví kávového nánosu do hloubky. Kromě hygieny se zbavíte pachuti „ztuchlé” kávy.
A to je všechno – nahřátý šálek, čistota a nenechat dlouho stát. Jinak je všechno na vás!

O doubleshotu:
Doubleshot s.r.o. je českou lokální pražírnou výběrové kávy a společným projektem kávových nadšenců. Společnost byla založena v létě 2010 s jediným cílem: nabízet kávu bezprecedentní kvality a zároveň si vážit přírody a mít úctu k práci farmářů. Většina káv nabízených na www.doubleshot.cz nese označení Káva z rukou farmáře, což v praxi znamená, že kromě exkluzivní chuti se doubleshot zaručuje za to, že osobně navštívil alespoň jednou danou kávovou farmu, je s farmářem v přímém kontaktu a minimální cena zaplacená producentovi kávy je vždy alespoň o 25 % vyšší, než minimální garantovaná cena v systému Fairtrade.
Kromě výběrové kávy nabízí doubleshot i vybavení především pro domácí přípravu kávy, kávové kurzy pro veřejnost a školení profesionálů. Vlastní a provozuje také tři pražské kavárny – Můj šálek kávy (Karlín), Místo (Hradčanská), espresso bar v Alza.cz (Holešovice).