Kulinářské umění

Vzdělávací program Kulinářské umění (dále jen KU) oznámil zahájení 2. ročníku soutěže KU Young Chef 2019. V pondělí 24. 6. 2019 odstartuje další ročník této úspěšné soutěže, ve které bude v průběhu července a srpna 2019 soutěžit 25 žáků ze 13 škol o 12 míst ve finálovém vyřazovacím týdnu.

Ten proběhne od 9. do 12. 9. 2019 a určí 3 finalisty, kteří se v sobotu 14. 9. utkají o titul KU Young Chef 2019 a celkové vítězství v soutěži. 

KU je první vzdělávací program pro gastronomii, který nevyučuje receptury, ale zaměřuje se na teoretický a praktický trénink gastronomických kulinářských technik. Ten studentům umožňuje pochopit jejich podstatu, použít je v praxi a hlavně vytvářet si svůj originální gastronomický styl a „rukopis“ a také si tvořit recepty vlastní.

Vzdělávací program KU byl založen v červenci 2014 a je určen hlavně pro hotelové a gastronomické školy, které chtějí vyučovat profesionální a moderní gastronomii. KU je ale také určeno pro profesionály v gastronomii, kteří se chtějí sebevzdělávat a zlepšovat své gastronomické znalosti a dovednosti.

K dnešnímu dni je do programu KU zapojeno 59 škol z celé ČR, 359 učitelů a 4.122 žáků.

V září 2016 jsme odstartovali Akademii KU pro pedagogy, což je praktický, systematický a dlouhodobý vzdělávací program určený pro zapojené gastronomické a hotelové školy. První část tohoto programu jsme, po třech letech, v červnu 2019 úspěšně zakončili. V jeho průběhu pedagogové absolvovali 15 praktických seminářů, při kterých se prakticky naučili 70 kulinářských technik. Cílem těchto seminářů bylo předat pedagogům praktické gastronomické zkušenosti a dovednosti tak, aby je mohli dále předávat svým studentům. Do Akademie KU se k dnešku zapojilo 128 pedagogů ze 49 škol.

Hlavním cílem celého vzdělávacího programu Kulinářské umění je poskytnout žákům na českých gastronomických a hotelových školách kvalitní a profesionální gastronomické vzdělávání ve stejné kvalitě, jako jej poskytují světové gastronomické školy. Proto jsme v první polovině 2019 připravili pilotní program AKADEMIE KU PRO TALENTOVANÉ ŽÁKY, která je určená pro žáky, kteří se chtějí už v průběhu svého studia dále vzdělávat a naučit se nejen teoreticky, ale hlavně prakticky všech 70 kulinářských technik profesionální gastronomie a připravit se tak na úspěšnou kariéru v gastronomii. Mentory a Ambasadory Akademie KU jsou úspěšní šéfkuchaři, kteří budou žákům předávat své bohaté zkušenosti v profesionálních gastro studiích a za použití těch nejkvalitnějších surovin. Výsledky pilotního programu byly více než pozitivní a proto v září 2019 odstartuje Akademie KU pro talentované žáky v plném rozsahu. Více informací na  https://www.kuyoungchef.cz/akademie-ku

KU také organizuje dlouhodobé vzdělávání pro profesionály, které funguje na podobném principu, jako vzdělávání pro pedagogy a pro talentované žáky. Do vzdělávacího programu KU pro profesionály se k dnešku zapojili například CPI Hotels, Perfect Canteen & Catering by Filip Sajler, Globus, vybrané restaurace Potrefená Husa, Aramark a šéfkuchaři ČVUT.

Každý rok prostě vytváříme takový každoroční „letní veletrh“ gastronomického talentu a perspektivních zaměstnavatelů / šéfkuchařů / restauratérů, kde se obě skupiny potkají v pozitivním a oboustranně výhodném duchu.

Soutěž KU Young Chef 2019 plynule navazuje na vzdělávací program KU a je určena pro žáky 3. a 4. ročníků ze škol, kde se vyučuje dle principů KU.

Systém soutěže je postavený tak, že žáci musí projít přípravným kolem, ve kterém zažijí Master Class na různá témata od zkušených šéfkuchařů / Ambasadorů KU. Dále je čeká nominační kolo, do kterého je vždy zapojeno 8 žáků, které trvá 3 dny a ze kterého postoupí vždy 4 nejúspěšnější žáci do finálového týdne. Celkem jsou ve 2. ročníku KU Young Chef 2019 vypsány 3 nominační týdny, ze kterých postoupí celkem 12 nejúspěšnějších žáků do finálového týdne.

V každém nominačním týdnu je pro žáky vždy připravena degustační večeře ve vybraných restauracích nebo od Národních týmů AKC ČR, aby žáci reálně zažili kvalitní a moderní gastronomii a měli možnost vidět, jak by mohla v budoucnu vypadat jejich práce v gastronomii.

KU Young Chef 2019 je jediná gastro soutěž v ČR:

  • která přímo navazuje na SYSTÉM VZDĚLÁVÁNÍ DLE KU

  • která studenty připravuje již během jejich studia – VZDĚLÁVÁNÍ DLE KU pro žáky

  • která je určená výhradně pro úspěšné ABSOLVENTY zapojených škol

  • která má ve svém konceptu zahrnuté VZDĚLÁVÁNÍ – dopolední MASTER CLASS

  • do které je v roli Ambasadorů zapojeno 25 VÝZNAMNÝCH ŠÉFKUCHAŘŮ z celé ČR

  • která studentům přímo pomáhá získat PERSPEKTIVNÍ ZAMĚSTNÁNÍ v gastronomii

  • kde každý účastník dostane PERSPEKTIVNÍ PRACOVNÍ NABÍDKU u jednoho z partnerů

  • která má přímé TV POKRYTÍ – „KLUCI V AKCI“

Soutěž KU Young Chef 2019 a Akademii KU pro talentované žáky získala v dubnu 2019 ZÁŠTITU HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY.

Seznam zapojených šéfkuchařů do KU Young Chef 2019:

Filip Sajler, Martin Staněk, Radek David, Zdeněk Křížek, Pavel Sapík, Jiří Král, Lucie Průšová, Karel Kaše, Pavel Roubíček, Rostislav Růžanský, Tomáš Kněž, Jakub Kotyza, Jaroslav Švihlík, Martin Hanus, Jan Pýcha, Lukáš Uher, Radek Kotlán, Lukáš Paluska, Jan Heřmánek, Tomáš Konopka, Marek Svoboda, Přemysl Douša, Tomáš Kourek, Dan Polák, Miroslav Kubec a Jiří Roith.

Partneři KU Young Chef 2019:

Bidfood ČR, Perfect canteen & catering by Filip Sajler, Kulinářská Akademie Grosseto, Nespresso, Intergast, AKC ČR, Gastro&Hotel profi revue, Nože DICK – noze.cz, Bonduelle, Premium Gastro, Proficook, Avast, Robot coupe, Potten & Pannen Staněk, Photoone Mikuláš Gottwald, O2 Arena, Skupina Příležitosti, Zenova, Monaco International.