13. skotské hry Sychrov

autor: | Srp 26, 2013 | Novinky z Gastronomie

Řinkot zbraní promíchaný se zvukem dud, muži v kostkovaných kiltech, vůně skotské whisky a haggisu (skotského národního jídla), mohutní muži zápolící s těžkou kládou či ohromnými kameny – ne, nepopisuji nějakou slavnost na skotské Vysočině, ale na severu Čech v malebném státním zámku Sychrov u Turnova, kde se ve dnech 23. – 24. srpna 2013 již po třinácté uskuteční největší festival tradiční skotské kultury ve střední a východní Evropě – 13. skotské hry Sychrov, který každoročně navštíví několik tisíc návštěvníků z České republiky i zahraničí. Již od chvíle, kdy se otevřou brány zámeckého areálu, se zámek Sychrov stane hlavním skotským centrem celého středoevropského regionu, kde se na několika scénách rozsetých v rozsáhlém zámeckém parku návštěvníci setkají se vším, co ke Skotsku neodmyslitelně patří. Skotské hry totiž stejně jako např. tartan, kilt, skotské dudy a whisky, patří ke kulturnímu dědictví Skotska.

A co návštěvníky během pátku či soboty čeká? Keltská hudba je již po desetiletí celosvětovým fenoménem. Její podobu v podání hudebních skupin i jednotlivců z České republiky i ze zahraničí budou moci návštěvníci vychutnat na hlavní hudební scéně. Vedle souboru skotských dudáků Czech Tartan Pipe Band, který doplní hudebníci z USA, Švýcarska, Polska a Německa je potřeba zmínit světovou hvězdu keltské hudební scény, skupinu The Daimh, hvězdy české keltské hudební scény Dick O´Brass, Hakka Muggies, Jauvajs, Marw, Unreel, Happy To Meet a mnoho dalších.

Nejzajímavější a pro oko diváka asi nejpřitažlivější bývají soutěže skotských siláků. Skotské hry Sychrov nejsou výjimkou. Nedílnou součástí 13. skotských her Sychrov je i soutěž v tradičních skotských těžkoatletických disciplínách – 13th Highland Games Czech Open. Hod kládou (tradičně mívá cca 6-7 m a hmotnost cca 50 kg), hod závažím (mívá 14 kg) do výšky a do dálky, hod kamenem do dálky, hod skotským kladivem či farmářský běh (chůze s dvěma okovanými kameny o celkové hmotnosti 100 kg) jsou disciplíny, které přilákají nejednoho návštěvníka či návštěvnici (nechybí mezi nimi ani mnozí čeští reprezentanti v atletice – monohanásobným vítězem skotských her je např. Lukáš Melich, bronzový kladivář z posledního mistrovství světa v atletice). V letošním roce budou jednotlivé rekordy opětovně kontrolovány a zaznamenány rozhodčími z agentury Dobrý den z Pelhřimova a následně zaneseny v České knize rekordů. Pro vítěze jednotlivých disciplín jsou vedle stříbrných putovních pohárů a stříbrných znaků Skotských her Sychrov navíc připraveny velmi lákavé dárky – živá skotská voda (neboli whisky) od partnera festivalu, palírny skotské whisky Highland Park.

Na samostatné taneční scéně se představí hvězda světové skotské taneční scény a jeden z nejvýraznějších učitelů tradičních skotských tanců Ron Wallace z USA, kterého na klavír při výuce doprovodí Muriel Zobel, jedna z nejpřednějších interpretek skotské taneční hudby na světě. Vedle nich skotské a irské tance předvedou taneční skupiny Caledonian Club (nejstarší česká taneční skupina věnující se výhradně skotským tancům), The Sillmarion (nejstarší „skotská“ taneční skupina ze Slovenska) a skupiny irských tanců Aisling, Divoký Ir a Jizerský bodlák. Tyto skupiny tance nejenom předvedou, ale, jak se již na skotských hrách Sychrov stalo tradicí, jejich jednodušší verze všechny zájemce i naučí.

Samozřejmostí skotských her jsou i historické ukázky spojené s přednáškami a představeními, kde vedle keltské vesnice sdružení Keltoi abude stát historický skotský tábor v podání skupiny historického šermu Batalion sv. Martina.

Jaké by asi bylo Skotsko bez whisky? Odpověď je více než jasná. Ani na 13. skotských hrách Sychrov nesmí tento fenomén chybět. Proto se součástí letošních 13. Skotských her Sychrov stal i třetí ročník Whisky slavností, kde jednotliví dovozci či distributoři skotské whisky z České republiky i zahraničí návštěvníky s tímto nápojem seznámí. Nejen, že si jej budou moci návštěvníci koupit a ochutnat, ale pod vedením na slovo vzatých odborníků ze Skotska (například pana Daryla Haldane, Global Brand Advocate palírny Highland Park) účastníci ochutnají a porozumí několika vybraným druhům tradiční skotské single malt whisky.

Nedílnou součástí Skotských her Sychrov se již po několik let stala přehlídka a soutěž britských autoveteránů. V areálu zámku tak návštěvníci budou moci shlédnout několik desítek britských historických vozidel včetně značek, jako jsou například Rolls Royce, Jaguar, MG, Austin Martin a další a vybrat z nich nejkrásnějšího zástupce, jehož majitel obdrží věcnou cenu, kterou věnovalo Automuzeum.cz.

K areálu zámeckého parku státního zámku Sychrov již neodmyslitelně po několik let patří draví ptáci. I během letošních Skotských her Sychrov jsou pro návštěvníky připraveny speciální sokolnické ukázky v podání předního českého sokolníka Milana Straky. Uvidí ukázky letu orlů skalních, sokolů, káňat a mnoha dalších včetně např. ukázek útoků na kořist.

Organizátoři her myslí samozřejmě i na nejmenší návštěvníky. Jsou pro ně připraveny dětské soutěže, jež jsou zjednodušenou verzí soutěží pro dospělé, různé atrakce a zábavy a mnoho dalších lákadel.

V letošním roce proběhne během Skotských her i pokus o zápis do České knihy rekordů v největším počtu mužů ve skotských sukních na jednom místě, kterou zaprotokoluje agentura Dobrý den z Pelhřimova, vydavatel České knihy rekordů.

13. skotské hry Sychrov se svojí náplní snaží nabídnout netradiční zábavu pro celou rodinu, zábavu, která je v nejen v České republice, ale i v celém středoevropském regionu naprosto unikátní. O zájmu ze strany návštěvníků svědčí i narůstající návštěvnost. O tom, že se jedná o naprosto výjimečný fenomén, svědčí i zájem nejen českých, ale i zahraničních médií.