Pivo jako ingredienci v kuchyni znaly už středověké kuchařky – strávníkům servírovaly zvěřinu, ryby, drůbež, omáčky, kaše i huspeniny, při jejichž přípravě tuto přísadu používaly

Pravidlo číslo jedna – do pokrmů používejte jen dobré pivo, prostě to, kterého byste se s chutí napili. Při přípravě minutek lze použít i piva těžší, více hořká než sladká, která se ale zase hodí do pečiva. Co se týče dezertů, pivo jim dodá jemně nasládlou, ořechovou příchuť. Sluší jim tmavý Stout vyráběný z praženého sladu – lze v něm objevit tóny kávy a čokolády.

Mleté maso? Klidně s pivem!

Pivem můžete podlévat vepřové či hovězí maso, připravíte tak například delikátní guláš, v němž budou všechny chutě propojeny v jeden mimořádný celek. Při dušení masa zkuste využít Porter. Pivo se dá také použít pro přípravu mletého masa. Jindy do něj můžete vepřové či hovězí ponořit a vařit a vařit. Pro tento účel je skvělé pivo černé. V tmavém pivě můžete vařit i uzené, nebo je pivem podlévat při pečení. Řízky obalované v pivním těstíčku jsou křehké a nasáknou mnohem méně tuku. K úspěšným přílohám nebo samostatným pokrmům patří bramborák – přidejte do něj uzené maso a zadělejte jej pivem. Je vážně báječný.

Pivo a exotické ovoce

Kuře stokrát jinak – tentokrát na černém pivu. Když je vydatně okořeníte kmínem a na talíři doplníte bramborovým knedlíkem a zelím, bude mít u strávníků stejný úspěch jako kachna, ale jejich žlučník zůstane bez úhony. Ne že by kachnímu masu pivo neslušelo, kačenku jím můžete při pečení podlévat. A jedna kombinace, která by vás možná nenapadla – kuře, světlé pivo a exotické ovoce. Jaké maso zbývá? Rybí. Například kapra můžete ve světlém pivu vařit, ale také ho na něm péct. Nejpopulárnější česká ryba bude vašim hostům (ale i vám) chutnat dušená ve směsi tmavého piva. Stejně jako vepřové můžete i kapří maso smažit v pivním těstíčku. Pokud své hosty rozmazlujete i specialitami z dalších sladkovodních ryb, například ze štiky, candáta či pstruha, zkuste je také podusit na světlém pivu. Jen úhoř si žádá pivo tmavé.

Magdalena Dobromila Rettigová, a to byla nějaká kuchařka, z piva vařila také. Pověstná je například její pivní polévka. A dobrá zpráva nakonec – všechny recepty s využitím piva jsou v okamžiku podávání prosté alkoholu, který se při tepelné úpravě odpaří. Zůstane jen delikátní chuť.

Text: Lucie Hniličková Foto: Archiv

 

Redakce Gastro&Hotel