Domů » Rubriky » Novinky z Gastronomie » Koktejlové trendy od západu naváté…

Koktejlové trendy od západu naváté…

Mnohaletá barmanská zkušenost říká, že změny v oblasti koktejlové kultury přinášejí větry vanoucí od západu. A to je také důvod, proč je pro střední Evropu zajímavý průzkum organizovaný společností  Finest Call Premium Cocktail Mixes a jejím britským distributorem Cellar Trends. Následující data jsou z něho.

  • Vrstva zájemců o koktejly, která se ještě donedávna odhadovala co do věkového rozmezí na 18 až 35 let, mohutní a její součástí se stávají stále více i poněkud starší generace. Možná je to způsobeno tím, že koktejly se stále více uplatňují při zvláštních příležitostech, kde tvoří osu nabídky. Přičemž i tam, kde to opravdu naplno žije, vyžaduje host, aby drink i při vysokém tempu obsluhy dobře vypadal.
  • Více než 60 % Britů je schopno určit svůj oblíbený koktejl. Ještě stále vede Mojito (u 32 % respondentů), ale stále více se hlásí o slovo klasika, a to v pořadí Martini, Manhattan, Cosmopolitan, Old Fashioned. Hosté chtějí barevné, zábavné drinky ̶ ovšem z těch nejkvalitnějších přísad.
  • Hosté si objednávají především podle chuti koktejlu, která je jim známa. Na dalším místě je báze, na níž je založen, na třetím kvalita ingrediencí a až na čtvrtém (což mě jako emeritního bartendera dost deprimuje) doporučení barmana.
  • Zvyšují se hostovy znalosti koktejlů a od toho se odvíjí jeho požadavek, aby měly drinky konzistentní vlastnosti. Celých 87 % dotázaných preferuje, aby míšené nápoje měly stejnou vůni, chuť a vzhled, ať už si je dají kdekoli. To samozřejmě představuje problém ve frekventovaných barech zejména v určitých hodinách, ale i problém, jak dosáhnout konzistence mezi vrcholnými bary a podniky spíše pro masu zákazníků. Zvyšuje se zájem o tzv. masterclasses, krátkodobé kurzy pro zájemce o koktejlovou kulturu (zájem o hodinový program uvedený v baru Bugsy´s krátce po premiéře filmu SPECTRE ̶  podrobnosti na 007MIXOLOGY.CZ  ̶  naznačuje, že i v našem teritoriu je pro edukaci hostů prostor).
  • Hosté stále více očekávají servis koktejlů nejen v barech, ale i v restaurantech. Lze to vysvětlit jejich přáním, když už si vyrazíme, tak chceme zažít všechno. To je bezpochyby cenná informace pro mnohé oblíbené podniky, kde se výborně najíte, ale aperitivní koktejl nedostanete, protože to obsluha prostě neumí namíchat.
  • Předcházejícímu trendu lze vyhovět způsobem, jenž mě jako barmana samozřejmě nemůže nadchnout, ale cesta to je. Nazval bych ji koktejly v plechovce. Představa, že Manhattan prostě naliji z krabičky do skleničky, je děsivá, ale konečně proč ne, pokud je pak šance koktejl vůbec dostat. Nehledě na to, že takhle může proniknout zájem o koktejly do řad širší veřejnosti za ceny vcelku mírné. A co si budeme povídat, když si člověk zvykne na Negroni doma, možná si je objedná i v restauraci…
  • Do popředí zájmu se dostávají koktejly bez nebo s nižším množstvím alkoholu. Dodám, že vytvořit právě receptury těchto drinků patří k těm těžším úkolům barmana.
  • Premiumizace, zaklínadlo výrobců alkoholických nápojů, jež spočívá v nabídce vyšší kvality za vyšší cenu, proniká i do koktejlové kultury. Projevuje se v použití dražších přísad, v preferenci čerstvých surovin, pokud je to jen trochu možné, v zájmu o spíše zrající ingredience.