fbpx
Domů » Rubriky » Novinky z Gastronomie » Nebojte se EET

Nebojte se EET

Mluví se o tom, že zákon o Elektronické evidenci tržeb je jeden „Velký bratr“. Podnikatelé mají pocit, že se jedná o jejich šmírování. Domnívají se, že na ministerstvu hned uvidí, kolik která hospoda prodává piv a kolik gulášů. Jak to je doopravdy? Na to jsme se zeptali Eduarda Kotka ze společnosti TPC spol. s.r.o.

Co si myslíte o argumentech, že EET je „Velký bratr“?

Proti tomuto bych se rád ohradil. Je to jen strašení podnikatelů. Tento argument je naprosto nepodložený a nesmyslný. Když to zjednoduším, tak do systému Finanční správy se odesílá identifikace podnikatelského subjektu, číslo dokladu a rekapitulace DPH. Nikde nejsou uvedeny položky, které byly markovány. Jsou to tedy stejné údaje, jako odevzdává podnikatel již dnes. Jen teď to bude v elektronické podobě. Osobně tedy nemám strach ze zneužití těchto dat. V čem spatřuji nebezpečí já osobně je to, že zde existují různá řešení pokladních systémů, kdy data nemám u sebe na pokladně, ale u dodavatele v cloudu. A pokud leží moje data někde na internetu, může se k nim dostat i někdo jiný než já. Tato data jsou v plné podobě, tedy účtenka obsahuje i ten zmíněný guláš a pivo. A z nich je skutečně možné zjistit, co prodávám a mnohé další skutečnosti o mém podnikání. Důležité je ale říci, že toto není věcí Ministerstva financí. Pokud budu mít jako podnikatel podezření, že firma, které svěřuji svá data, je nedůvěryhodná, tak s ní prostě nebudu spolupracovat. Je to stejné jako, když nevěřím své účetní, tak s ní přeci také nebudu dále spolupracovat. Pokud bych měl tento bod shrnout; z poskytnutí dat pro Finanční správu strach nemám, ale u volby dodavatele pokladny bych byl hodně opatrný.

Kolik bude pokladna stát? Dá se pořídit za 5 000 Kč, jak bylo tolikrát zmíněno?

Na otázku kolik bude pokladna stát, není lehká odpověď. To je stejné jako kdybych se zeptal, kolik stojí auto co má čtyři kola. Odpověděl bych otázkou: Co budete s tím autem dělat? Budete s ním vozit písek, jezdit do hor, nebo popojíždět na nákupy? Stejné je to i u pokladen. Pokud mám velkou restauraci, mohu se pohybovat mezi 40 – 50 tisíci. U malé kavárny už to bude třeba jen 20 tisíc. Pokladnu do pěti tisíc v tuto chvíli trh nenabízí. Nejlevnější řešení se pohybují mezi 7 až 10 tisíci Kč. Nepočítám do toho řešení, která jsou v pronájmu. Tam je pořizovací cena pod zmíněnou hranicí. Bohužel měsíčními splátkami přeplatíte daleko více. Pronájem však může být řešením pro malé podnikatele, kteří nechtějí do pokladního systému investovat.

Prý se nedají stihnout termíny na přípravu?

Na rozdíl od jiných zákonů se o tomto hovoří již velice dlouho a tak se připravují jak dodavatelské firmy, tak i samotní podnikatelé. Pokud by došlo ke zveřejnění zákona ve Sbírce zákonů v dubnu 2016, jak to má vláda v plánu, začne platit zákon v 1. fázi pro stravovací a ubytovací služby od 1. prosince 2016.