fbpx
Domů » Rubriky » Novinky z Gastronomie » Kam za dobrou kávou? 10 nejnavštěvovanějších kaváren roku 2015

Kam za dobrou kávou? 10 nejnavštěvovanějších kaváren roku 2015

S rozmachem kavárenské kultury rostou kvalitní podniky na každém rohu. Baristické kurzy jsou už samozřejmostí, na mlýnku najdete Rwandu či Guatemalu a skoro všude vám ke kávě nabídnou i domácí sladkost. Přesto jsou některé kavárny navštěvované více než jiné. Proč, to můžete posoudit sami. Gastronomický průvodce RESTU představuje 10 nejnavštěvovanějších kaváren roku 2015.

Café Lounge

Aeropress, V-60, vacuum pot. Milovníci kávy tomu všemu jistě rozumí a zvědavým laikům v Café Lounge určitě všechno vysvětlí a doporučí. Karafa s vodou je tu samozřejmostí a během týdne mají otevřeno již od půl osmé pro ty, kteří bez ranní kávy neudělají ani krok. Vyplatí se ale přijít i později k večeru, protože kromě kávy se tu nabízí velký výběr českých i zahraničních vín.

Café Colore

Café Colore okouzlí interiérem ve stylu vídeňských či pařížských kaváren. Vybrat si lze z mnoha druhů snídaní – od anglické či americké přes lyonskou až po kontinentální. Navíc do jedenácti hodin nabízejí bezedný hrnek kávy.

Café Amandine

Malý kousek Francie v Praze, to je Café Amandine. Otevřeli před čtyřmi lety a dnes si ve zdejší atmosféře Paříže 30. let zákazníci podávají dveře. Vracejí se za tartaletkami, domácími limonádami a sezónní nabídkou. Přitažlivé jsou tu i časté akce a ochutnávky francouzských specialit. Na malý hlad tu mají kromě dortíků i quiche, palačinky a talíře plné francouzských sýrů.

Kavárna Slavia

Je vůbec nutné ji představovat? Kavárna Slavia je pražská klasika s bohatou historií, kouzelnou atmosférou a nádherným výhledem na Pražský hrad, Vltavu a Petřín. Není tedy divu, že se řadí mezi nejnavštěvovanější podniky. Kdo by nechtěl chvilku posedět tam, kde popíjeli kávu velikáni jako Franz Kafka, Vítězslav Nezval, Jiří Šlitr a Václav Havel? Rezervace je tu však opravdu nutná – obzvlášť místa u oken jsou beznadějně obsazená.

Café Mozart

Café Mozart je kavárna v samém srdci Prahy s výhledem na orloj. Za zmínku stojí místní kávové speciality. Coffee Mozart servírované s Mozartovou koulí nebo Coffee Soprano vídeňská káva či espresso, servírované s Mozartovým kornoutem a šlehačkou.

ONE Cafe Karlín

ONE Café má tři pobočky, z nichž nejnavštěvovanější je ta v Karlíně. Hned po příchodu vás zaujme černá stěna s křídovými nápisy a ne náhodou je jeden z nich Coffee Heaven, tedy kávové nebe. K dobré kávě si můžete za vitrínou vybrat i stejně dobrý dort. Pokud ale dostanete hlad, mají tu kromě kávy i plný jídelní lístek, s jídly připravovanými na zdravém kokosovém tuku. Kavárna má navíc oddělené kuřácké a nekuřácké prostory.

Králík v rádiu

Neobvyklý název a také jeden ne zcela obvyklý prvek – najdete zde totiž i hernu pro děti. Tato nekuřácká kavárna je od základů zařízená pro rodiny. Přestože sem můžete i bez dětí, oceníte Králíka v rádiu především, pokud je máte. V dětském koutku se o ně v postará chůva, zatímco vy si v klidu vychutnáte kávu, čaj nebo něco na zub. Vše navíc i ve variantě bez kofeinu nebo se sójovým či rýžovým mlékem.

SAVOY

Brněnský Savoy na nároží Jakubského náměstí a Běhounské ulice je nádherný podnik s bohatou historií. Kvůli nešetrným zásahům v 50. letech se toho sice v interiéru mnoho změnilo, kvalita služeb ale zůstává vysoká. Kávu, čaj, domácí limonády, ale i míchané koktejly tu připravují svědomitě.

Jedna báseň

Nekuřácká brněnská kavárna Jedna Báseň se nachází přímo v centru města a díky sesterské restauraci nabízí i polední menu, které myslí také na vegetariány a strávníky s bezlepkovou dietou. V první řadě se ale jedná o vynikající kavárnu, ve které si návštěvníci podávají dveře. Kávu tu dostanete připravenou z krásného retro měděného kávovaru. V létě se tu navíc dá posedět i na zahrádce a osvěžit se americkou limonádou nebo domácím ledovým čajem.

Ollies cukrárna

Za tímto populárním podnikem se musíte vypravit do Ostravy. Posezení v příjemném, otevřeném prostoru vzniklo s jasným účelem – u kávy tu musíte ochutnat skvělé dorty. V seznamu top kaváren loňského roku se Ollies umístili jistě i díky nim: sachr, malakov, mrkvový dort, schwarzwaldský, cheesecake ve všech možných variacích, to vše z kvalitních surovin. A že má koncept Ollies úspěch, o tom svědčí i fakt, že hned za cukrárnou ve Vítkovicích se v žebříčku nejnavštěvovanějších podniků umístila její druhá pobočka v Porubě.