fbpx
Domů » Rubriky » Novinky z Gastronomie » Accademia Italiana della Cucina oceňuje italskou gastronomii v České republice

Accademia Italiana della Cucina oceňuje italskou gastronomii v České republice

V průběhu slavnostní recepce na italském velvyslanectví v Praze předal generální tajemník Paolo Petroni uznání Riccardovi Lucque (Aromi) a Matteovi De Carli (Casa de Carli). Úroveň dokonalosti dosažená v posledních letech italskou kuchyní v České republice byla včera oceněna uznáními předanými Paolem Petroni, generálním tajemníkem italské kulturní instituce Accademia Italiana della Cucina, který při této příležitosti přicestoval do Prahy. Slavnostní předání cen se konalo během recepce na italském velvyslanectví, protagonisty večera byli dva šéfkuchaři, Riccardo Lucque a Matteo De Carli, kteří v České republice propagují a chrání kvalitní italskou kuchyni. Riccardo Lucque, majitel restaurace Aromi, otevřené v r. 2005 v pražské čtvrti Vinohrady, obdržel ocenění „Premio Giovanni Nuvoletti“ za úsilí vyvinuté pro zachování, pochopení a zhodnocení tradiční dobré kuchyně. Byly rovněž zdůrazněny jeho vysoké podnikatelské schopnosti, které mu umožnily otevřít v Praze druhou úspěšnou restauraci La Finestra a několik hojně navštěvovaných obchodů zaměřených na italskou gastronomii.

Další ocenění, „Award of Good Food 2014“ bylo předáno Matteovi De Carli, majiteli restaurace Casa De Carli v historickém centru Prahy. Před dvěma roky otevřená restaurace se rychle etablovala mezi oblíbené podniky gurmánů ze stověžaté Prahy. Své ocenění vyjádřil rovněž velvyslanec Pasquale D´Avino, sám akademik, který byl velmi potěšen, že mohl poskytnout zázemí této akci. Před publikem akademiků, vzácných hostů včetně starosty Prahy 1 Oldřicha Lomeckého a novinářů, velvyslanec zdůraznil, že „gastronomie je v Itálii považována za poklad nevyčíslitelné hodnoty a základní součást naší kultury, která nám umožňuje být známými na celém světě“. Velvyslanec D´Avino pak poděkoval pražské delegaci akademie, založené v r. 1998 a koordinované delegátem Giancarlem Bertacchini, za práci odvedenou v těchto letech v České republice za účelem ochrany italských kulinářských tradic. Generální tajemník Paolo Petroni ve svém pozdravu podtrhl problematiku dichotomie mezi tradicí a inovací v gastronomii. V této souvislosti řekl, že gastronomie je dědictvím podléhající neustálým změnám a že úkolem nejlepších kuchařů je vytvořit rovnováhu mezi sklonem k inovaci a ochranou tradic. Zároveň s pochvalou dovedností oceněným šéfkuchařům Petroni zdůraznil, že v zahraničí se nachází mnoho italských restaurací, kde se vaří lépe než v Itálii.

Je to poprvé, co Delegace Praha zmíněné akademie předává tato ocenění. „I toto je projevem kvalit oceněných šéfkuchařů a vysoké úrovně italských restaurací v České republice dosažené v těchto letech“, řekl akademik Paolo Ferrari, zakládající člen Delegace Praha. O kulinářský prožitek večera se postarali ocenění šéfkuchaři, kteří připravili vynikající menu: houskové knedlíčky se špenátem na másle se šalvějí, telecí líčka, teplý zabaione s dezertním vínem St. Michael Eppan, ovocné košíčky plněné krémem, koláče s lískovými a vlašskými ořechy. Při této výjimečné příležitosti byla podávána excelentní vína St. Michael Eppan, San Michele Appiano: Pinot Nero, Sauvignon a Passito Comtess (kolekce Sanct Valentin).

Accademia Italiana della Cucina

Accademia Italiana della Cucina byla založena 29. července 1953 v Miláně z podnětu novináře Orio Vergani, společně se skupinou kvalifikovaných představitelů kultury, průmyslu a žurnalistiky, v r. 2003 se stala kulturní institucí Italské republiky. Cílem Akademie je ochrana tradic italské kuchyně, kterou propaguje a podporuje jak v Itálii, tak i v zahraničí. K dosažení svých cílů Akademie studuje aspekty italské gastronomie a kuchyně, předkládá náměty, na žádost státních úřadů, podniků, asociací a veřejných či soukromých institucí se k tomuto tématu vyjadřuje. Působí tak, aby byly podporovány vhodné iniciativy sloužící k rozšíření a zlepšení povědomí o tradičních hodnotách italské kuchyně. Vstup do Akademie je uzavřen těm, kteří disponují přímými zájmy v pohostinství a ve školách vaření. Přijetí nového člena je schvalováno prezidentem Akademie na základě návrhu Delegáta příslušné oblasti. Schválení předchází pečlivé prostudování osobních a morálních požadavků uchazeče, mezi kterými má rozhodující význam citlivé vnímání historických a kulturních hodnot italské kuchyně. Jak říkal Vergani: “Jestliže musím kvůli práci vynechat oběd, vynechám ho. Ale když se usadím ke stolu, otevřený přijímat potěšení z prostřené tabule, pak žádné náhražky a tím méně napodobeniny!“ Akademie rovněž aktivně působí v Praze, kde je italská kuchyně velmi oceňována a rozšířená, čímž naplňuje úkol ochrany skutečných tradicí, který ji byl zakladateli přidělen.