fbpx
Domů » Rubriky » Management » Odpovědné podnikání: rozhovor Michaelou Hajnovou, provozní ředitelkou Plaza Alta Hotel

Odpovědné podnikání: rozhovor Michaelou Hajnovou, provozní ředitelkou Plaza Alta Hotel

O odpovědném podnikání, ekonomii a společenské udržitelnosti jsme hovořili s Michaelou Hajnovou, provozní ředitelkou Plaza Alta Hotel.

 Odpovědné podnikání v sobě zahrnuje řadu témat z ekologické, ekonomické i společenské udržitelnosti. Je podle vás tento směr úvah pro další vývoj hotelového průmyslu nezbytný, nebo se bez něj obejde?

Ano, pokud chceme hotelový průmysl (a nejen ten hotelový) dále rozvíjet, pak je odpovědný přístup k podnikání velmi důležitý. CSR – tedy společenská odpovědnost – by měla být zapracována do základní firemní strategie. CSR nepřináší jen pocit, že jsme udělali něco pro naši planetu, nejde jen o ekologii, ale o celkový přístup, který v sobě zahrnuje sociální, environmentální a ekonomickou oblast. Praxe i četné průzkumy ukázaly, že firmy, které mají dobře zpracovanou CSR, mají také vyšší ekonomický zisk, spokojenější zaměstnance a věrnější zákazníky.

 Jak konkrétně se ve vašem hotelu projevuje ekologická odpovědnost?

Plaza Alta Hotel demonstruje možnost skloubit komfortní ubytování s přísnými pravidly na ochranu životního prostředí. K ekologicky šetrnému chování vedeme i naše hosty a informujeme je o možnostech, jak přispět k ochraně životního prostředí.

V roce 2009 jsme pro hotel získali certifikaci EU Ecolabel se symbolem květiny „The Flower“. Toto prestižní označení ekologických produktů a služeb vyhlašuje Evropská unie již od roku 1992 a její získání není nijak snadné. Každý produkt či firma, která o ocenění uvažuje, musí splnit přísná kritéria.

Náš hotel konkrétně přijal následující opatření: tepelně izolovaný plášť budovy i okna, vytápění i klimatizace jsou regulovány, úsporné zdroje světla, odpad je tříděn a recyklován, včetně tuků a olejů, nádoby na tříděný odpad jsou umístěné v každém patře budovy, nápoje se prodávají pouze ve vratných lahvích, objem vody tekoucí ze všech kohoutků v pokojích je omezen na méně než deset litrů za minutu, pereme v certifikovaných pračkách s využitím pracích prostředků šetrných k životnímu prostředí. Hosté mají možnost zvolit si, jak často potřebují vyměnit ručníky a ložní prádlo a používají ekologický toaletní papír, ubrousky a kapesníčky. Hotel se aktivně podílí na spolupráci s lokální komunitou, podporuje aktivity Prahy 7. Pečujeme o okolí hotelu – vysazujeme v okolí květiny a keře a podporujeme v takovém jednání i naše hosty a partnery.

 Myslíte si, že provozovat ekohotel vyžaduje velkou počáteční investici? Dá se ekologicky provozovat třeba i menší penzion?

Případné počáteční investice například na zateplení budovy, výměnu oken, výměnu běžných vodovodních kohoutků nebo žárovek za úsporné, mohou být na první pohled vyšší, avšak ekonomická návratnost takto ekologicky šetrného podnikání se počítá v řádu několika let. Ze střednědobého a dlouhodobého pohledu je tedy ekologický přístup ekonomický.

 Promítá se nějak zelené hoteliérství i do vaší gastronomie?

Ekologické myšlení se samozřejmě odráží i v našem gastro provozu. V celém hotelu i v restauraci používáme výhradně ekologicky šetrné čisticí prostředky, snídaně jsou sestavovány zejména ze sortimentu z lokálních produkcí, a pokud máme na výběr, jednoznačně vždy volíme biologicky certifikované ingredience. Eliminujeme jednorázové obaly, nápoje podáváme pouze točené či ve vratných lahvích. Plastové lahve u nás najdete jen výjimečně.

Tak jako v celém hotelu, také v restauraci a kuchyni důsledně třídíme a recyklujeme odpad a ekologicky likvidujeme použitý olej.

 

Text: Michaela Šulcová Foto: Archiv