fbpx
Domů » Rubriky » Gastro & Drinks » Ženy, pivo a zdravá výživa

Ženy, pivo a zdravá výživa

Jak už bylo řečeno, ženy se často zajímají o to, co konzumace piva znamená pro jejich zdravotní kondici. S pivem je to stejné jako se vším ostatním v životě – zásadní je znát míru.

Typ postavy zvaný jablko

Endokrinologové i odborníci na výživu registrují, že se stále zvyšuje procento žen, které mají typ postavy zvaný jablko, dříve typický pro muže. Tento druh tloušťky je nebezpečnější než ženský. Ženám, které jím trpí, hrozí stejná zdravotní rizika jako mužům: mrtvice, infarkt, ucpávání tepen a podobně. Důvodů, proč některým ženám roste bříško, je samozřejmě mnohem víc, ale konzumace piva může být jedním z nich.

Pivní hlad

Dietolog Pavel Suchánek upozorňuje: „Pivo obsahuje hořčiny, které podporují tvorbu trávicích šťáv, a tedy i chuť k jídlu. Navíc má vysoký glykemický index, takže snadno vyvolá i hlad.“ Výzkum mezi zaměstnanci pivovaru v Plzni kdysi zjistil, že nadváhu neměli přímo z piva, i když i ono samo dodá tělu spoustu energie, ale z tučného jídla. Po pár pivech totiž dostali tzv. pivní hlad na kaloricky nadupané dobroty. A ještě je tu jeden důležitý fakt. Když vypijete hodně piva, velký objem tekutiny vám roztáhne žaludek a ten je pak schopný a ochotný pojmout i pořádně velkou porci jídla.

A kolik energie získáte přímo z piva? Hodně!

  • pivo 10° – 1300 kcal
  • pivo 12° – 1400 kcal
  • pivo tmavé – 2100 kcal

 Abychom jen nepomlouvali…

Traduje se, že po pivu rostou prsa. Není to jen otřepaný vtip. Tento jev mají na svědomí rostlinné estrogeny z chmele. Tyto fytoestrogeny jsou užitečné zejména pro ženy v klimakteriu, které často trpí řadou metabolických změn plynoucích z nedostatku ženských hormonů. Pivo kromě nich dodává tělu vápník, hořčík i další prvky. To vše spolu s antioxidačními účinky nápoje ženám pomáhá bojovat proti onemocněním, jako jsou například osteoporóza nebo artróza s rizikem zlomenin a podobně. Studie přírodní medicíny z amerického Oregonu ukázala, že ženy, které vypijí dvě piva denně, mají silnější kosti než ty, které ho nepijí. Stejná studie prokázala, že pivo obsahuje významné množství rozložitelného křemíku, což je jeden z velmi důležitých prvků lidských kostí.

Text: Lucie Hniličková Foto: Archiv